FOTOĞRAFIN RENKLERİ HAVRAN’DA! HAVRAN FEST 2018

Muhabir 2018-08-14 16:40:38 500

FOTOĞRAFIN RENKLERİ HAVRAN’DA! HAVRAN FEST 2018

1.HAVRAN ULUSLARARASI FOTOĞRAF FESTİVALİ

HAVRAN SÜT VE BAL FESTİVALİ

İTALYA, İSPANYA, İRAN, AZERBAYCAN, KIRGIZİSTAN, KAZAKİSTAN, İRAN, IRAK, SURİYE HAVRAN’IN KONUĞU

Zamanın sükunetle yitip gittiği yerlerden biri Havran.. Günümüzde fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz sessizliğin “nadide” mekanlarından biri.. Burası “CİTTASLOW – YAVAŞ ŞEHİR” ağına üye olmak üzere yola çıkmış bir şehir. Yorgunsunuz, yoğunsunuz, huzursuzsunuz… Minik bir valiz hazırlayın, fotoğraf makinenizi alın ve Havran’a doğru yola çıkın. Havran; tarihi ve kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini, yemek kültürünü ve doğal ürünlerini fotoğraflamanız, Kazdağı’nın muhteşem doğasında sütün ve balın bereketini yaşamanız için sizleri bekliyor.

Havran bu yıl birincisini gerçekleştireceği “HAVRAN FEST 2018” ile uluslararası bir festivale ev sahipliği yapıyor. 5-6-7-8 Eylül 2018 tarihlerinde 4 gün boyunca birbirinden farklı etkinliklerin Havran Fest 2018 adı altında biraraya getirildiği festivalde, Havranlılar ve festivale gelecek olan misafirleri, her gün farklı bir heyecan ve güzellik bekliyor.

HAVRAN FEST 2018’de neler var?

4 gün boyunca yurtdışından ve yurtiçinden fotoğrafçıların Havran sokaklarında fotoğraf çekeceği, yağlı güreşlerin yapılacağı, sokaklarda fotoğraf sergilerinin açılacağı, Türk Dünyası Topluluğu’nun farklı bir kültürü yaşatacağı, Havran sütünün ve balının Kazdağları’nda tanıtılacağı, sütlü tatlılar yarışmasının yapılacağı, Havran’ın yöresel lezzetleri olan keşkek ve höşmerim yapım seromonisinin gerçekleştirileceği ve misafirlere ikram edileceği, Atlı Okçuluk gösterilerinin heyecan vereceği, Havran’ın düşman işgalinden kurtuluşunun kutlama törenleri ve daha bir çok etkinlik Havran Fest 2018’de bir arada olacak.

HAVRAN FOTOFEST 2018

Foto maraton birleştiren bir kültürel etkinliktir. Fotoğraf tutkusudur. Yaşanılan bölgenin tanıtımına katkıdır. Fotoğrafa adanmış bir gündür. Maraton diyorsak; koşmanıza gerek yok, sakin, serinkanlı bir aktivite bu. Herhangi bir dijital fotoğraf makinesine sahip olan herkese açıktır. Vatandaşları, arkadaşları, sevgilileri, fotoğraf tutkunlarını, turistleri, eğlenceli bir günde, kenti alternatif bir şekilde yaşarken temalı görüntüler oluşturmaları için teşvik eder.

İşte bu heyecanlı ve keyifli yolculuğa davet ediyor sizi Havran Fotofest 2018.. Ayların en güzeli Eylül’de, Havran 4 günlük bir fotoğraf festivaline ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf Maraton, fotoğraf sergileri, söyleşiler, fotoğraf sunumları, Türk Dünyası Topluluğu’nun etkinlikleri, Havran Süt ve Bal festivali etkinliklerinde onlarca aktivite 1.Havran Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında biraraya getiriliyor. Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, yurtdışından ve yurtiçinden bu festivale katılacak tüm fotoğrafçıları Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı’nın memleketinde en güzel şekilde ağırlayacaklarını söylüyor.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Onaylı

2018 / 087 TFSF ONAY numarası ile “Uluslararası Yarışmalar” kategorisinde “Senin Gözünden Havran” teması ile yapılan 1.Havran Uluslararası Fotoğraf Festivali ve Fotoğraf Maratonu’nun amacı; fotoğraf sanatı aracılığı ile Havran’ın doğal güzelliklerini, tarihi, sosyal ve kültürel değerlerini geniş kitlelere ulaştırmak, bölgenin turizm potansiyeli hakkında farkındalık oluşturmak; ilçenin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Havran’ın tarihsel ve kültürel zenginlikleri ile birey ve toplum yaşamlarından kesitleri ön plana çıkaracak fotoğrafları katılımcıların kendi pencerelerinden anlatmasına imkan tanıyarak Havran’ın tanınmasını sağlamak; Havran’a ait bir görsel bellek oluşturmak ve Havran’ın geleceğine dönük çalışmalarına başlangıç oluşturmak, ayrıca bu etkinlik aracılığıyla Türk Fotoğraf Sanatı ve fotoğraf sanatçılarının gelişimine katkıda bulunmaktır.

Dünyanın tanınmış fotoğrafçıları Havran Fotofest’te..

5-8 Eylül tarihleri arasında 4 gün boyunca birbirinden güzel fotoğraf etkinliklerinin gerçekleşeceği Havran Fotofest’e, dünyanın tanınmış fotoğraf sanatçıları da jüri üyesi ve konuk olarak katılıyor. İspanya’dan Gabriel Brau Gelabert, İtalya’dan Virgilio Bardossi ve İran’dan Mehran Cheraghchi Bazar Havran Fotofest’te jüri üyeliklerinin yanı sıra fotoğraf gösterileri ve söyleşileri yaparak fotoğrafseverlerle biraraya gelecekler.

Gabriel Brau Gelabert “HOW TO GET 30 FANTASTIC PHOTOGRAPHS IN BLACK AND WHITE" isimli fotoğraf gösterisi ile; Virgilio Bardossi “Snow in Maramures" ve “High water in Venice" isimli fotoğraf gösterileri ile Havran Fotofest’te yer alacaklar.

TFSF Başkanı jüri üyesi

Festivalin en önemli konuklarından birisi de Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Başkanı, Akademisyen, Fotoğraf Sanatçısı Doç.Dr.A.Beyhan ÖZDEMİR.. Festivale jüri üyeliğinin dışında fotoğraf gösterisi ve söyleşisi ile de konuk olarak katılacak olan TFSF Başkanı A.Beyhan Özdemir, bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri fotoğraf festivalinde Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy’u yalnız bırakmadı.

Özcan Şimşek ve İbrahim Elman’dan fotoğraf sergisi..

1.Havran Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin sergileri körfezin tanınmış ve değerli fotoğraf sanatçıları EDFOD Başkanı Özcan Şimşek ve İbrahim Elman tarafından açılacak. Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği’nin katkı sağladığı bu festivalde Özcan Şimşek “Karma Karışık” isimli kişisel fotoğraf sergisi ile İbrahim Elman da “Havran Kitabeleri” isimli kişisel fotoğraf sergisi ile fotoğraf festivaline renk katacaklar. Özcan Şimşek aynı zamanda Fotoğraf Maratonu’nun jüri üyesi.

Fotoğraf Dernekleri Havran’da buluşuyor..

1.Havran Uluslararası Fotoğraf Festivali’ne yurtiçinden katılım sağlayacak olan bir çok fotoğraf derneği de 8 Eylül Cumartesi günü Havran Kültür Merkezi’nde fotoğraf gösterileriyle etkinliğe renk katacaklar. Osmancık Fotoğraf Sinema Amatörleri Ve Kültür Sanat Turizm Araştırma Derneği (OFKAD), Bergama Amatör Fotoğraf Sanatı Derneği (BEAFSAD), Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD), Salihli Fotoğraf Derneği (SALFOD) ve Marmaris Fotoğraf Dostları Derneği (MARFOD) Havran’da fotoğraf severlerle buluşacaklar

b

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ