Otel bahane, Rant şahane!

Muhabir 2017-06-05 10:18:57 1115

“Otel bahane rant şahane”

“Turizm imarlı araziye otel inşa etmek için belediyeden ruhsat aldılar. Ama daire yapıp vatandaşa satıyorlar...”

Sözcü gazetesinin bugünkü manşeti adeta Örende Altınyol kenarına yapılan ucube beton yığınlarını dile getirmiş.

Aynı şekilde imar planında  turizm tesis alanı (TTA) olarak gözüken parsellere otel yapmak üzere Burhaniye Belediyesinden ruhsat alan müteahhitler altınyol kenarındaki değerli otel arsalarını beton yığınlarıyla doldurup, satıyorlar.

Yasaya aykırı bu satışlara kim dur diyecek? Tapu dairelerinin görevi değil mi?

Otel imarlı arsaya daire yapıp orantısız rant sağlayan müteahhitler gerekli şekilde vergilendirildi mi?

Otel hissesi olduğunu bile bile satın alan kişilerin bu dairelere kullanmasını engellemek için belediye bu  yapıları mühürleyerek izinsiz kullanımını engelleme görevini yerine getiriyor mu?

Otel olarak kullanılması gereken bu yerlerde şu an kalan kişilerin hergün emniyete anlık kimlik bildirimleri yapılıyor mu?

Burhaniye kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Vergi Dairesi ve Emniyet Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz.

Sözcü gazetesi haberinde şu satırlara yer verildi:

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Hüseyin Sağ, turizm emsali ile konut inşa etmenin haksız kazanç sağlayacağını söyledi. Sağ, “Turizm imarlı alanlarda konut alanlarına göre inşaat hakkı daha fazla. Siz eğer otel yapacağım diye ruhsat alır, konut yapıp vatandaşa satarsanız ekstra rant sağlarsınız. Bu rant imar hukuku çiğnenerek yaratılmış usulsüz bir ranttır” dedi.

Otel yerine ev inşası başta eğitim, sağlık ve trafik olmak üzere birçok konuda bölgeye ek yük demek” dedi. Projeden daire alanların her birinin ticari fonksiyonlu bir ünite aldıklarını bilmesi gerektiğini ifade eden Sağ, “Burada KDV yüzde 18. Su, elektrik, doğalgaz tarifesi konuttan farklı. Ayrıca, ticari alan olduğu için kiralamalarda vergi dairesiyle ilişkiler de bunun üzerinde yürütülür” diye konuştu.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ