Kalkınma “kısalsan” başladı

Muhabir 2017-06-13 09:26:32 1063

Kalkınma “kırsaldan” başladı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin BASKİ’den sonra en önemli hamlesi KIRSAL KALKINMA’da yaşandı.

Üreticiye destek amaçlı “kuru gıda” tesisleri koşar adım ilerlerken, planlı üretim Balıkesir’li üreticilerin yüzünü güldürecek. Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün’ün, Başkan Uğur’un başarısında büyük katkı sağladı. Üreticiye destek amaçlı pazarlama ve satış için Kırsal Kalkınma öncülüğünde yeni Anonim Şirketi kuruldu.

Balıkesir Türkiye’ye yetecek

Tarımın Başkenti, Türkiye’yi doyuran il Balıkesir olarak adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, Tıbbi ve Aromatik bitkiler konusunda öncülük derken ekonomik değerini yitiren ürünleri “kurutma sistemi” ile yeniden ekonomiye kazandırılması konusunda başarılar sağladı. Balıkesir il sınırlarında planlı ve haritalarla izlenebilen otomasyon sistemi ile ne üretildiğini ve rekoltesinin ne olduğu önceden görüleceği ve üreticinin ne ekeceğini konusunda bilinçlendirileceği hatırlatıldı.

Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, “bahçede çürüyen ve çöpe atılacak duruma gelen birçok ürünü kurutarak satışı konusunda Başkanımızın desteği ile kazanımlar sağladık. Bahçede para etmeyen elma bile kurutulduğu zaman kilosunun 200 TL’ye satıldığını gördük. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi “Kurutma tesislerini” açıyoruz. Balıkesir üreticisinin zarar etmemesi için gerekli adımları attık” dedi.

Başkan Uğur, “Kalkıma Kırsal’dan başlar”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yüz akı olan Kırsal Kalkılma Daire Başkanlığının çalışmalarıyla ilgili olarak, “ Büyükşehir her zaman çiftçimizin yanındadır. Kaliteli tohumluk projesi kapsamında tohum temizleme selektör makinesi desteği sağladık. Sağlıklı süt projesi kapsamında “süt soğutma tank desteği, jeneratör desteği verdik. Köylümüze buzağı ve aşı desteği, mobil yem analiz cihaz, sulama borusu, bağcılık tesisi, Ceviz soyma ve ayıklama makine, Tıbbi Aromatik bitki, Kırsal alan veri tabanı projesi, Balıkesir Merkez Hal Kopmleksi projesi, çiftçi eğitim ve üretim merkezi projesi, küçük kapasiteli mezbaha hizmeti, Zeytin sineği ile mücadele, Elma üretim çalışmaları, Yöresel lezzetler çalışması, Yapay göletlerin balıklandırma projesi gibi desteklerin oldu. Balıkesir halkına, üreticilere, bu konuda çalışma yapan araştırmacılara ve konuya ilgi duyan herkese faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ