TEŞEKKÜRLER ALİ AYDINLIOĞLU...

Muhabir 2017-06-14 10:06:35 2477

TEŞEKKÜRLER ALİ AYDINLIOĞLU...

EDREMİT İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜN ANKARA ZİYARETİ MEYVELERİNİ VERDİ

Balıkesir Milletvekili Ali AYDINLIOĞLU Edremit ilçesinde milli eğitim hususlarında çok büyük bir ivme yakalandığını ve gerek okullaşma gerekse eğitim kalitesi olarak günden güne geliştiğini belirtti. AYDINLIOĞLU yaptığı açıklamada “ Edremit’te Kangren olmuş sorunlar bir bir çözülüyor, Edremit’te İkili Eğitim-Öğretimi Hükümetin 2019 hedefinden önce bitirme noktasında adımlar atıldı.  İki sağlık meslek lisesi bir çatıda birleşti. Eski adıyla ticaret meslek lisesi taşınıyor. Edremit'e 40 derslikli bir okul daha yapılıyor.” Dedi.

 Edremit ilçe Milli eğitim Müdürü Yusuf KOÇ ise “ İlçemizde şu anda iki adet devlet bir adet de özel olmak üzere toplam üç adet (eski adıyla) Sağlık Meslek Lisesi bulunmaktadır. Bilindiği üzere 2014 yılından itibaren sağlık meslek liselerinde alan ve dallarda yeniden yapılanmaya gidildiği için okullara girişte TEOG sonuçlarına göre öğrencilerin giriş puanında ciddi düşüşler yaşanmıştır. Bunun yanı sıra öğrencilerin işletmede mesleki eğitim ve staj yapmaları için nitelikli sağlık kuruluşu bulunmamaktadır. maalesef Komşu ilçemiz Burhaniye’ de (10 km) de bir sağlık meslek lisesinin bulunması bölgemizdeki sağlık kuruluşlarının staj ve işletmede mesleki eğitim ihtiyacına cevap vermesini mümkün kılmamaktadır.

Bir diğer önemli sorun ise işletmede mesleki eğitime giden öğrencilerin birçoğunun kanun gereği alması gereken ücretlerinin kamu hastaneler birliği tarafından tam olarak ödenememesidir. Diğer bir husus da mezun olan öğrencilerin istihdam sorunudur. İlçemizde ve bölgemizde çok sayıda sağlık meslek lisesi ve çok sayıda mezun öğrenci olmasından dolayı istihdam sorunu da ne yazık ki bulunmaktadır.

İşte bütün bu nedenlerden dolayı gelecek yıl Saniye-Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapatılarak Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim-öğretime devam etmesi düşünülmüş, böylece Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini de tam kapasite ile kullanmak mümkün hale gelmiş olacaktı.

Ayrıca ilçemizde Saniye-Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden boşalacak binaya da artık kullanım ömrünü tamamlamış 70 yıllardan beri hizmet veren Remzi Molvalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini taşıyarak buraya 40 derslikli devasa bir ortaokul yapılacak ve yıllardır kangren hale gelmiş bir sorun olan, ikili Eğitim-Öğretim sorunu çözülecekti” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, bu noktada hemen belirli hiyerarşi çerçevesinde bakanlıkla yazışmaya başlamış, bakanlıktan gelen olumsuz görüş nedeniyle durumu Bölge Milletvekili ve Ak Parti MKYK üyesi Ali AYDINLIOĞLU’ na intikal ettirmiş, planlamadan vazgeçmemiş,konuyu takip etmek için ayrıca Mart ayında Ankara’ya kadar giderek,durumu birebir Genel Müdürlük seviyesinde izah etmiş ve bu nokta da Ak parti Milletvekili ve MKYK üyesi Ali Aydınlıoğlu’nun destekleri ve uğraşları neticesinde sorunun çözüme kavuşması sağlanmıştır.

Dolayısıyla eski adıyla ilçemizdeki iki sağlık Meslek lisesinin Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adı altında tek okulda 2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren birleştirilmesi ve boşalan okula da, eski adıyla Ticaret Meslek Lisesinin taşınması ve Ticaret Meslek Lisesinin yerine de 40 derslikli devasa bir ortaokulun yapılması, geçen hafta içerisinde bakanlıktan gelen sevinçli haberle yani makam onayı ile mümkün hale gelmiştir.

Bu planlama; ilçemiz Eğitim-Öğretim dengeleri ve planlamaları açısından hayati öneme haiz bir planlamadır.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç;

“Bakanlıktan gelen yazıyla yaklaşık olarak dört aydır yazışmalarını ve mücadelesini verdiğimiz konu nihayet mutlu sonla bitti. Bu süreçte bizi her zaman olduğu gibi yalnız bırakmayan, körfezdeki eğitim yatırımlarının tamamında katkısı ve damgası olan Ak Parti Milletvekili ve MKYK üyesi Ali Aydınlıoğlu vekilimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Bölge vekilimizin bu aşılması güç sorunla ilgilenmesi ilçemiz adına gurur vericidir.

Neticede kazanan Edremit oldu, Ben buradan bir kez daha Sayın Vekilimize Edremitliler ve eğitim camiası adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorumlar

Ekleyen : Handan Tarih: 2017-06-22 03:18:43

Çocuklarımızı yurdundan yerınden okulundan eden tum bakan milli eğitimde bu konuyla görevlli ve bu konu ile uğraşmış olan herkese, hakkımızla kazanıp puanı daha düşük bi okula gıtmek zorunda bırakıldığımız için ayrıca sanıye hüseyin balya anadolu meslek lisesini kapatmak istiyen her keze hakımızı helal edmiyoz bizler okulumuzda eğitimimize devam etmek istıyoz kimse bu konuyu odu bıttdiye getırmesin

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ