OKULLARDA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

Muhabir 2017-09-19 12:36:37 857

OKULLARDA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

- BAŞKAN UĞUR ÖĞRENCİLERİN HEYECANINA ORTAK OLDU

- UĞUR: “BÜYÜKŞEHİR OLARAK EĞİTİME KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, İlköğretim Haftası nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin Balıkesir’de eğitime her türlü desteği verdiklerini söyleyen Başkan Uğur, “Valiliğimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İlçe Belediyelerimiz ile işbirliği halinde her zaman ilimizde eğitimin bir adım daha ileriye gitmesi için katkı sağlıyoruz, sağlamaya da devam edeceğiz” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, İlköğretim Haftası nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda düzenlenen törenler saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Okul Müdürü Nihat Gürgen ve İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmaları ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, öğretmen, öğrenci ve velilere seslendi.

OECD ÜLKELERİ ARASINDA EN ÇOK EĞİTİM HARCAMASINI ARTTIRAN ÜLKE TÜRKİYE”

Yeni eğitim ve öğretim yılının Balıkesir’e ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Başkan Uğur, yeni bir dönemin yeni umutlarla, yeni heyecanlarla kapılarını açtığını belirtti. İlkokul eğitiminin önemine vurgu yapan Başkan Uğur şöyle konuştu:          

Son dönemde eğitimde kurulan güçlü alt yapı ve sağlanmış olan farkındalık sayesinde tüm ailelerimizin çocuklarına mümkün olan en iyi eğitimi vermenin çabası içinde olduğuna inanıyoruz.  Bizlerin kaybedecek bir tane evladı bile olmamalıdır. Muhakkak ki anlayan,  kazanan ve kucaklayan bir eğitim anlayışını daha çok yaygınlaştırarak daha güzel sonuçlar elde edeceğiz. OECD Ülkelerinin Eğitime Bakış Raporu yayınlandı. 2010-2014 yılları arasında OECD Ülkeleri arasında en çok eğitim harcamasını arttıran ülkenin Türkiye olduğu açıklandı. Bizden sonra İsrail ve İngiltere gelmektedir. Türkiye genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 28’den 17’ye düşmüş. Tüm bu göstergeler Türkiye’nin büyük geleceğinin işaretidir. Şüphesiz Türkiye’mizin Hedeflerine Ulaşması ve Muasır Medeniyetler Seviyesinin üzerine çıkması eğitimle mümkün olacaktır.”                

BÜYÜKŞEHİR’DEN OKULLARA 12 MİLYON LİRALIK DESTEK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime önemli katkılar sağladıklarını ifade eden Başkan Uğur, “Bizler de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak 20 ilçemizde altyapıdan üst yapıya, ilimizdeki derslik sayısının arttırılmasından, onarım ihtiyaçlarına, Yetiştirme ve Destekleme Kurslarımıza kaynak desteğinden, bahçe düzenlemeleri, sportif ve sosyal imkânların geliştirilmesine kadar birçok alanda Valiliğimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İlçe Belediyelerimiz ile işbirliği halinde her zaman ilimizde eğitimin bir adım daha ileriye gitmesi için katkı sağlıyoruz, sağlamaya da devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak Kent Estetiği Daire Başkanlığımız tarafından okullarımızın bahçe düzenlemesinden, okul spor sahalarına, iç bina düzenlemesine kadar her anlamda bakımını yaparak bugüne kadar 7 milyon 900 bin liralık çalışma gerçekleştirdik. Yine Fen İşleri olarak okullarımıza tadilat-onarım için 3 milyon 900 bin liralık çalışma yaptık” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER BÜYÜKŞEHİR İLE SPORU SEVDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin 712 okulda 15 bin top dağıtarak 151 bin 609 öğrenciye dokunduğunu söyleyen Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı olarak Balıkesir il genelinde 712 okulda yaklaşık 15 bin top dağıtarak 151,609 öğrencimize dokunduk. Ayrıca ‘İmkan bizden, oynamak sizden’ sloganıyla başlattığımız Mahalle Ligi turnuvasına çocuklarımızın ilgisi her geçen gün artmaya devam ediyor. 20 Bin öğrencimiz mahalle ligi turnuvasına katıldı. Çocuklarımız bu projeyle hem keyifle futbol oynuyor, hem arkadaşlık ilişkileri ve iletişimleri gelişiyor. Yine Ali Fuat Başgil’in ‘Gençlerle Baş başa’ kitabını Valiliğimiz ile işbirliği yaparak 100 Bin adet kitabı öğrencilerimize hediye ettik. Bunun yanında özel eğitim kurumlarımızın donatım ihtiyacına yardımcı olduk. Tabi bu çalışmalar sadece Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu çalışmalar. Aynı şekilde ilçe belediyeleri de okullarımız ve öğrencilerimiz için çalışma yapmaktalar.”

Başkan Uğur’un ardından Vali Ersin Yazıcı’da bir konuşma yaparak günün anlam ve önemini belirtti. Konuşmaların ardından okul öğrencileri günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptılar. Daha sonra Altıeylül Ortaokulu Halkoyunları ekibinin gösterisi ardından 4. Sınıf öğrencileri okula yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerine çiçek vererek sınıflarına götürdüler. Vali Ersin Yazıcı’nın ilk ders zilini çalması ardından protokol üyeleri sınıfları gezdiler. Başkan Uğur, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Törenlere Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, İlçe Belediye Başkanları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ