Çağın piramit işçileri: Algoritma yazanlar

Muhabir 2017-05-22 02:32:25 2323

 

Çağın piramit işçileri: Algoritma yazanlar

Akıllı telefonlarda kullanılan binlerce yeni uygulama dijital çağın piramit işçileri algoritma yazarları tarafından hazırlanıyor. Tek farkla: Yapay zekâ sayesinde algoritma yazarlarının işi artık daha kolay

Akıllı telefonların yeteneklerini yapay zekâ, bulut ve öğrenen algoritmalar üreten yazılımcılar hazırlıyor. Google, Apple, Amazon ve Microsoft gibi platform şirketleri en yetenekli yazılımcıları kendi ekosistemine dahil etmeye çalışıyor.
10 yıl önce algoritma geliştiren yazılımcıların işi bugün yapay zekâ ve öğrenen algoritmalarla daha kolay. Artık algoritma yazmak görece kolaylaşıyor ama bu işin mimarisini oluşturmak daha zor. Çünkü yazılımdan önce üretilecek algoritmanın hayata dokunan izdüşümlerini bulmak çok daha önemli. 2030'lu yıllarda 1990'lardaki yazılım geliştiricilere piramit işçisi gibi bakılacağı kesin.
"Yapay zekâ varken niye bu kadar uğraşmışlar" diyenler olabilir. Artık telefonlar, yeteneklerini yeni nesil yazılım teknolojisinden alıyor. Binlerce yeni uygulama dijital çağın piramit işçileri tarafından hazırlanıyor. Tabi bundan 10-15 yıl sonra bir yazılımcının bugün olduğu kadar uzmanlaşması gerekmeyecek. Şu anda dijital çağın kökleri yazılıyor. İşte o köklerden filizlenerek öğrenen algoritmalar bizi hızlı çözüm üretmeye hazırlayacak.

HER ŞEYİ TAHMİN ETMEK...
Otomobile bindiğimizde evden işyerine nasıl gideceğimizi bugün bilen yazılımlar yarın tüm mahremiyetimizin derinliklerinde bize neler gösterecek? Hayal edemeyeceğiniz gelecek yolculuğuna hazırlanın. Sadece şunu unutmayın: Değişen mahremiyet duygusuyla toplumun kazanacaklarını ve kaybedeceklerini sosyal bilimcilerle oturup iyi hesap etmek gerekiyor.
Doğru tahminler yapmak isteyen yazılımlar sizinle ilgili daha mahrem bilgiye sahip olmak zorunda. Mahremiyet bedava internet servislerinin etrafına sarılmış bir tatlı gibi her seferinde iştah kabartıyor.

APPLE 5 HAZİRAN'DA AÇIKLIYOR
Microsoft ve Google'dan sonra gelecek hafta Apple, yazılım geliştiricileri WWDC etkinliği için San Francisco'da bir araya getiriyor. Şirketin iOS ve MacOS platformundaki gelecek planlarını açıklaması bekleniyor. Aslında her platform güçlü olan yanlarını büyütürken yapay zekâ, nesnelerin interneti (IoT) bulut teknolojisi konusundaki uygulama ve servisleri artırmayı hedefliyor.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ