Doğal Şehir Sındırgı’da Kültür ve Sanat Buluşuyor

Muhabir 2017-09-21 10:24:10 821

Doğal Şehir Sındırgı’da Kültür ve Sanat Buluşuyor

Termal turizm alanında Türkiye’nin gözdesi olması yönünde ilerleyen Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 3000 yıllık kültür Yağcıbedir halılarından ismini alan Halı Kültür ve Sanat Günleri ile termal, tarih ve doğal güzellikler kültür ve sanat ile buluşturuluyor. 22-23-24 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek 19. Uluslararası Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günlerinde ata sporları yaşatılacağı gibi unutulmaya yüz tutmuş bir çok sanat yeniden can bulacak. Tarihi bir atmosfer içerisinde kurulan standlarda katılımcılar sanatsal faaliyetleri canlı izleme ve inceleme fırsatı bulabilecekler. Bunun yanında yörenin kültürünü yansıtan defileler, canlandırmalar ile de kültür şöleni yaşanacak.

Kırkpınar davulcularının ilçeye gelmesi ile de festival coşkusu yaşanmaya başladı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Atla, meclis üyeleri ve birim müdürleri ile birlikte davullar eşliğinde ilçedeki esnafları ve kahveleri dolaşarak vatandaşları 22 Eylül de gerçekleştirilecek Yağlı Pehlivan Güreşlerine ve festivale davet etti.

Kültür şöleni yaşanacak festival eski bir geleneğin yaşatılması ile başladı. Vatandaşlar Osmanlı döneminde olduğu gibi davullar eşliğinde duyurular yapılarak festivale davet edildi.

Kaybedilen değerlerin yeniden canlandığını vurgulayan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Yörük kültürüne sahip bir ilçeyiz. Bizler de poşumuzu taktık, yeleğimizi giydik davullar ile meydanlara çıktık. Belediye hizmetlerimiz ile birlikte tanıtım ve sosyal faaliyetler ile bir zamanlar oldukça canlı olan ilçemizde kaybedilmeye yüz tutmuş değerlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. İnşallah dolu dolu bir festival programı hazırladık. Ata sporlarından adrenalin sporlarına, konserlere, sanatsal etkinliklere kadar her şey. Kültür şöleni yaşayacağız eskileri hatırlatacağız dedik, eskilerden başladık biz de işe. Kırkpınar davulcularını ilçemizde ağırladık ve vatandaşlarımızı davullar eşliğinde davet ediyoruz. 22-23-24 Eylül tarihlerinde Doğal Şehir Sındırgı’da Kültür ve Sanatın buluşmasına tanıklık etmek için tüm dostlarımızı bekliyoruz.” dedi. 

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ