Sezonun Son Yağlı Güreşleri Sındırgı’da Gerçekleşti

Muhabir 2017-09-25 12:49:14 824

Sezonun Son Yağlı Güreşleri Sındırgı’da Gerçekleşti

Hikayeler Gerçek Oldu, Hava Kararana Kadar Güreş Tutuldu

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 19. Uluslararası Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri kapsamında sezonun son yağlı pehlivan güreşleri gerçekleştirildi. 300’e yakın güreşçinin ve 16 başpahlivanın katıldığı güreşlerde kıran kırana mücadele gerçekleşti.

Hikayelerde anlatılan ve Sındırgı’nın geçmiş tarihinde güreşlerin gece yarılarına kadar sürdüğü gerçeği yıllar sonra yeniden hayat buldu. Başpehlivanların final müsabakası hava kararmasına rağmen devam etti. Özellikle bayan seyircilerin ve katılımın oldukça fazla olması dikkat çekti. Çevre il ve ilçelerden birçok güreş sever Sındırgı’da buluştu.

Kıran kırana geçen mücadelenin ardından Hamza Köseoğlu puan farkı ile başpehlivanlık kemerini taktı. Yağcıbedir deseni ile süslenmiş başpehlivanlık kemeri ise Sındırgı ilçesinin doğallığını ve Yağcıbedir halısının kültürünü yansıttı.

Ata sporlarının yaşatılması adına büyük çaba sarfeden Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ İlçemizde her alanda ata sporumuzu yaşatmaya çalışıyoruz. Sındırgı Kırkpınar da yıllarca başpehlivanlık yapmış ve Dünya’ya nam salmış Şerif Pahlican, Gacaroğlu v Mehmet Ali Yağcıların memleketi. Bizler de elimizden geldiğince güreş heyecanını yaşatmak adına güreşler düzenliyoruz. Aynı zamanda belediyemiz bünyesinde kurduğumuz güreş takımımız ile de yeni başpehlivanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Festivalimiz kapsamında düzenlediğimiz güreşlerimize katılımın çok olması, özellikle bayanların daha fazla ilgi göstermesi bizleri oldukça mutlu etti. Hikayelerde dinleğimiz gece yarılarına kadar güreş tutulurdu lafı ise bugün gerçeğe dönüştü. Hava kararmasına rağmen pehlivanlar mücadeleyi bırakmadı. Güreşçilerimizi kutluyor, başta Büyükşehir Belediye Başkanım Ahmet Edip Uğur olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Ata sporlarımızı yaşatmaya devam edeceğiz.” Dedi.

 

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ