Sındırgı’nın Tarihine ve Kültürüne Akademik Bakış

Muhabir 2017-10-04 14:48:19 748

Sındırgı’nın Tarihine ve Kültürüne Akademik Bakış

“Ulusal Sındırgı Araştırmaları Sempozyumu 5-7 Ekim’de Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Gerçekleşecek”

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde ilçe tarihinde bir ilk olacak sempozyuma imza atılacak. 5-7 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Ulusal Sındırgı Araştırmaları Sempozyumunda ilçenin tarihi ve kültürü detaylı olarak masaya yatırılacak.

Sındırgı Belediyesi öncülüğünde Balıkesir Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Ege Üniversitesinin katkılarıyla gerçekleştirilecek sempozyuma 45 bildiri ulaştırıldı. 135 akademisyenin katılacağı sempozyumda ilçede bir yıl boyunca gerçekleştirilen çeşitli alanlardaki incelemeler akademisyenler tarafından sunulacak. İlçenin geleceğini planlamada bir altlık oluşturacak araştırmalar ilerleyen günlerde kitap haline getirilerek geleceğe ışık tutacak. Sempozyum aracılığı ile ilçenin bilinmeyen yönleri de otaya konmuş olacak. Vatandaşların da üstün gayret sarf ettiği kültürel değerlerin geri kazandırılması ve yaşatılması adına verilen uğraşlara sempozyumda ayrı bir katkı sağlayacak.

Termal turizm ile gelişime odaklı projeler üreten ve kültürel değerlerin geri kazandırılması adına çalışmalarını sürdüren Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş sempozyum ile ilgili yaptığı açıklamada “ Doğal Şehir Sındırgı’yı tanımaya ve tanıtmaya devam ediyoruz. İlçemiz %60’ı ormanlarla çevrili, iki ayrı termal su kaynağına sahip ve Yağcıbedir halıları ile 3000 yıllık bir tarihe sahip. Yörük kültürünün en iyi şekilde yaşatıldığı ilçelerden biri. Eski İzmir İstanbul yolu üzerinde olan ve 1984 yılına kadar Balıkesir’in en şatafatlı ilçelerinden biri olan ilçemiz bugün tekrar değerlerini ortaya çıkarmaya ve kaybettiği değerleri geri kazanmaya devam ediyor. Bu ilçede neyimiz var neyimiz yok bunları ortaya koyup, akademisyenlerle birleşip bir sempozyum düzenliyoruz. 5-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz sempozyumda Balıkesir Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Ege Üniversitesi bizlere destek veriyor. Bu yaptığımız çalışmada 45 tane bildiri ve 135 tane akademisyen ilçemizin bir yıldan beri araştırdıkları inceledikleri çeşitli alanlardaki verileri toplayarak bizlere sunumunu gerçekleştirecekler. İnşallah bu yapılacak akademik araştırmaların neticesinde Sındırgı’nın gelecekle ilgili planları derlenip toparlanıp kitap haline de getirilecek. Ve şehrimizin bizlerin dahi belki bilmediği özelliklerini keşfedeceğiz. Katkı ve katılım sağlayacak herkese teşekkür ediyorum. Sempozyuma yalnızca akademisyenleri değil, yatırımcıları ve bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı da davet ediyoruz. “ sözlerine yer verdi.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ