Ulusal Sındırgı Araştırmaları Sempozyumu Başladı

Muhabir 2017-10-05 17:32:34 912

Ulusal Sındırgı Araştırmaları Sempozyumu Başladı

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde tarih, kültür ve turizmin detaylı bir şekilde incelendiği sempozyum başladı. 45 bildirinin yayınlandığı ve 135 e yakın akademisyenin katılımı ile 5-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek sempozyum Sındırgı Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen açılış programı ile başladı.

İlçede bilinmeyen değerlerin ortaya çıkarılması ve turizm ile gelişen ilçenin gelecek planlamasında altlık oluşturulması adına Sındırgı Belediyesi öncülüğünde Balıkesir Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen sempozyumun açılış programına yöresel gösteriler damga vurdu.  Yöresel Halk Oyunları gösterisi ve Sındırgı Belediyesi Güreş Takımı peşrev gösterisi katılımcılardan tam not aldı. Üç gün sürecek sempozyumda 10 oturum ve yaklaşık 80 akademisyen tarafından kültür, tarih, turizm, kalkınma gibi ana başlıklar altında farklı alanlarda birçok sunum gerçekleştirilecek. Sempozyum 7 Ekim’de gerçekleştirilecek ilçe gezisi ile son bulacak. Sındırgı Belediyesi hizmet binası toplantı salonunda gerçekleşen sempozyumda yöresellik en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Katılımcılara verilen çantalar Yağcıbedir motifleri ile süslendiği gibi yemek saatlerinde ise yöresel lezzetler katılımcılara ikram ediliyor.

Sempozyumun açılış programına ilçe kaymakamı Ercan Ateş, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti İlçe başkanı Mustafa Atla,  İl Kültür ve Turizm müdürü Mustafa Çaltı, Balıkesir Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Büyükçekmece Belediye başkan yardımcısı Bayram Ali Üner, protokol üyeleri, akademisyenler, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

“Ulusal Sındırgı Araştırmaları Sempozyumu” düzenleme komitesi adına açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Füsun Baykal “ Ulusal Sındırgı Araştırmaları Sempozyumu ilk defa düzenleniyor. Bu tür faaliyetlerin, bu tür bilimsel etkinliklerin bir öncesi vardır, ondan sonra gerçekleştiği bir zaman dilimi vardır. Bir de sonrası vardır. Bu işe öncelikli olarak gönül vermek gerekir, görev olarak kendi üzerine almak gerekir. Biz bu yola iki kişi olarak çıktık. Sayın belediye başkanım Ekrem Yavaş ile birlikte. Mimar iki kişi dedim. Bu yörede doktorasını yapan ve şu anda Manisa Celal Bayar üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. Olarak görev yapan genç meslektaşımız Ferhat Aslan. Sındırgı’da çalışırken gördüğü sevgiyi saygıyı kendisine bir vefa örneği olarak almış. Ege Ünivesitesi olarak bizlerde destek verdik. Sındırgı aklımıza bile gelmezdi. Sağolsun belediye başkanımız üniversitemize geldi Sındırgı’yı oraya taşımız oldu. Bizlerde bu desteği ve güzelliği gördük ve sempozyum için yola çıktık. Bu sempozyumda yaklaşık 70-80 kişinin emeği var. Coğrafyacılardan, tarihçisine, tuirmcisine, arkeolglarına kadar farklı dalda birçok katılımcı var. Farklı dallardan yapılan araştırmalar sunum olarak hazırlandı ve geleceğe ışık tutması için kitap haline de getirilecek. Üniversiteler bu tür etkinliklerle toplumla kaynaştığı zaman farklı bir önem taşır. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bu tür sempozyum ve seminerleri Sındırgı adına devam ettireceğiz. “ dedi.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş Sındırgı tarihinde bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek “ Bugün hayalini kurduğumuz çok güzel bir işi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu çalışmalar çoğu insan tarafından sanki bir öğretmen öğrenci ilişkisi gibi algılanır. Ama bu çalışmalar gelecekle alakalı planları yapmada, şehri büyütmede, ekonomik değerlendirmede, istihdam oluşturmada ve var olan değerlerin ortaya konmasında çok önemli verileri bizlere sağlamakta. Bizler rutin belediyecilik işlerini zaten yapıyoruz. Amacımız görevde olduğumuz müddetçe şehrimizi bir adım daha ileriye nasıl taşıyabiliriz? Değerlerimizi ve kültürümüzü ön plana çıkararak daha fazla ziyaretçiyi ilçemize nasıl getirebiliriz? Vatandaşlarımızın kazançlarına nasıl bir artı katabiliriz? İşte bütün bu soruları cevaplandırarak ilçemizin yarınlarına nasıl katkı sağlayabiliriz ve gençlerimize neler bırakabilirizin derdindeyiz.  Bu sempozyumda bizim için altlık oluşturacak. Belki de bizim bile bilmediğimiz değerler akademisyenlerimizin yapmış olduğu araştırmaların sonucunda gerçekleştirilecek sunum ile ortaya çıkacak. Katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

İlçe Kaymakamı Ercan Ateş ise sempozyumun ilçenin geleceğini şekillendirilmesi adına önemli olduğunu vurgulayarak “ Sındırgı’mız doğası, kültürü ve tüm öğeleri ile gerçekten saklı kalmış bir cennet. Biz de bu doğal şehirde her gün bir yeniliği keşfediyoruz. Belediye Başkanımız sağolsun bu konuda çok gayretli. Bizler de elimizden gelen desteği sağlıyor, koordineli çalışmalar yürüterek ilçemizin gelişimine ve geleceğine katkı sağlıyoruz.” Dedi.

Balıkesir Üneversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ise “ Sındırgı’mızın birçok değeri var. Bu değerlerini tanıtmak, maddi ve manevi değerlere dönüştürmek gerekiyor. Bizler bu tür etkinliklerin her zaman yanındayız. Özellikle bir girişim var ise ardını doldurmak ve desteklemek de bizlere düşüyor.  Güzel ve faydalı bir sempozyum olacağını ümid ediyorum. “ dedi.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ