Zağnospaşa’nın ruhu sızlıyordur!

Muhabir 2017-10-26 08:59:43 871

Zağnospaşa’nın ruhu sızlıyordur!

Akrabasına ait anıt mezarda kitabeyi yürütmüşler…

Keskin görüşlü, yırtıcı bir kuş zağnos lakabı ile anılan Fatih sultan Mehmet’in veziri Zağnospaşa’nın kendi adıyla bilinen “Zağnospaşa cami” avlusunda bulunan akrabalarına ait “anıt mezar’dan kitabe yok olmuş! Tarihi belgeler üzerinde yapılan araştırma ve 1960 yıllarına ait fotoğraflarda ortaya çıkan kitabenin şimdilerde yerinde olmadığı anlaşıldı. Özel motiflerle işlemmiş ayakucu taşının nasıl ortadan kaybolduğu ise muamma! Manevi ve tarihi değerlerine sahip çıkamadığı anlaşılan Balıkesir’de mezar soyguncuların ekonomik yönden değerli mezar kitabelerini çaldıkları biliniyordu.

Balıkesir manevi değerlerine sahip çıkmıyor mu?

Tarihi yönden büyük öneme sahip olan Zağnospaşa kitabeleri sahipsiz mi? Ses Haber ekibi yaptığı bir çalışmada Fatıma Nâvekmisal hanım 'ın ayakucu taşı tarihi sanat yönünden değerli el işlemeli kitabe taşı yok olmuş. Ayakucu taşının dört yüzeyine ise kabartma olarak üzüm salkımlı asma dalları yapılmış motifler bulunuyordu.

Fatih Sultan Mehmet’in eniştesi ve kayınpederidir…

Zağanos Paşa’da Fatih Sultan Mehmet’in hayatında bir hayli önemli bir paşa. Zağanos Paşa, Fatih’in çocukluğunda askerlik öğretmenliğini yapmış, sultanın kızkardeşi ile evlenerek hem eniştesi hem de kayınbabası olmuş bir devlet adamıdır. Balıkesir’de yaptırdığı külliye ve hamam ile ölümsüz eserler bırakmıştır.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ