KIRCI’DAN TÜM KADINLARA ÇAĞRI

Muhabir 2017-11-13 19:17:39 850

KIRCI’DAN TÜM KADINLARA ÇAĞRI

Balıkesir AK Parti’de olağan kongre süreci cumartesi günü yapılan Marmara İlçe Kadın ve Gençlik Kolları kongreleri ve pazar günü yapılan Burhaniye ve Edremit İlçe Kadın Kolları kongreleriyle devam etti. Kongreler sonucunda Marmara Kadın Kolları Başkanlığı’na Güler Durmazbilek seçilirken, Gençlik Kollarında Mustafa Demir ile yola devam edildi. Pazar günü yapılan Kadın Kolları kongrelerinde Burhaniye’de Hadiye Erok, Edremit’te Seval Özbay Okur ile yola devam edildi. Kongrelerde konuşan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı seçilen başkanlara yeni görevlerinden başarılar dilerken daha çok muhtar, belediye meclis üyesi ve milletvekili olmaları konusunda kadınlara çağırıda bulundu.

15 TEMMUZUN KADIN KAHRAMANLARININ HATIRASINI GÖNLÜMÜZDE TAŞIYORUZ

Marmara ilçe Kadın Kolları kongresinde 15 Temmuz’un kadın kahramanlarına vurgu yapan Kırcı “Mazimizde Nene Hatun gibi fedakârlıklarıyla nam salmış abidevi kadınlarımız var. Türk kadınının memleketimizi düşmanlardan kurtarma azmi özellikle Milli Mücadele yıllarında had safhaya ulaşmıştı. İnebolu’dan Ankara’ya cephane taşıyan Şerife Bacılar, korkusuzca düşmanın üzerine atılan Erzurumlu Kara Fatma’lar Milli Mücadelemizin gizli kahramanları olarak tarihe geçtiler. Ancak 15 Temmuz’da gördük ki o Şerife Bacılar bugün de yaşıyor. FETÖ’nün hain darbe girişimi sırasında en ön safta yer alarak Milli Mücadelemizin kadın kahramanlarını aratmadılar. Darbecilerin en ağır saldırılarından birinin yapıldığı Ankara Gölbaşı'nda yer alan Özel Harekât Daire Başkanlığı’na yönelik saldırıda polisler Zeynep Sağır, Sevda Güngör, Kübra Doğanay, Demet Sezen, Cennet Yiğit ve Gülşah Güler, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Ayşe Aykaç, Sevgi Yeşilyurt, Esenler'de Türkan Türkmen Tekin, Genelkurmay Başkanlığı önünde de Yıldız Gürsoy şehit oldu. Baktığımız zaman her hanım kardeşimizin tarihe altın harflerle geçecek türden bir destan yazdığını görüyoruz. Kadınlarımızın vatan müdafaasındaki etkin rolünün son örneği 15 Temmuz oldu, her birinin hatırasını gönlümüzde taşıyoruz” dedi.

 

BÜYÜYEN TÜRKİYE’Yİ ÖNCE GENÇLERİN HİZMETİNE SEVK ETTİK

Marmara’daki Kadın Kolları kongresinin ardından İlçe Gençlik Kolları kongresine katılan Kırcı, AK Parti’nin tecrübeyle dinamizmi birleştiren bir parti olduğunu, dinamik yönlerinin gençler olduğunu söyledi. Konuşmasında 1 milyon 483 bin genç üyeleri bulunduğunun altını çizen Kırcı sözlerine şöyle devam etti: “Üyelerimizin yüzde on beşi genç, böyle bir oran hiçbir partide yok. Parti içi örgütlenmede gençlerimize ayrı bir önem veriyoruz. Gençlerimizin ülke yönetimine katkısını arttırmak için seçilme yaşını 18’e düşürdük. Hem parti içinde hem de ülke yönetiminde siyaseti gençleştiren bir partiyiz. Geleceğimiz olan gençlerimiz için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayız. Son 15 yılda ülkemizi 3 kat büyüttük. Büyüyen Türkiye’yi de önce gençlerin hizmetine sevk ettik. Gençlerimizin eğitimi konusuna daha önce hiç olmadığı kadar dikkat gösterdik. Her kademede okullaşma oranlarını arttırdık. 355 bin dersliğe 270 bin tane daha ekledik. Öğretmen sayımız 560 binden 905 bine çıktı. Üniversite sayımız 75'di, bunu 185'e yükselttik. Yükseköğretim yurtlarının sayısının 190’dı, biz bunu 752'ye yükselttik, yine yatak kapasitesini 182 binden 617 bine çıkardık. 2002 yılında 45 TL olan burs miktarı bu yıl 470 TL’ye çıktı. Şunu iftiharla söyleyebiliriz ki son 15 yılda milletin bütçesi faize değil gençlerimize gitti” dedi.

 

EN SOMUT GÖSTERGE İSTİHDAMDAKİ ARTIŞ

Programına Burhaniye ve Edremit kongreleriyle devam eden Kırcı kongrelerde yaptığı konuşmalarda iktidara geldikleri günden beri kadının statüsünü yükseltmek için çalıştıklarını söyledi. “Son 15 yılda kadınlarımızın sorunlarına ciddiyetle eğildik, başta başörtüsü yasağı olmak üzere kadının toplumsal hayattaki görünürlüğünü sınırlayan tüm engelleri ortadan kaldırdık, kadınlarımızın hemen tüm mesleklerde çalışabilmelerinin önünü açtık. Hayatın her alanında kendi öncelikleriyle var olabilmeleri için sosyal haklarında ciddi bir artış sağladık. AK Parti döneminde kadınlara verdiğimiz desteğin en somut göstergesi istihdam verileridir. Türkiye’de 2005 yılında yüzde 21 olan kadın istihdamı oranının 2016 yılı itibariyle yüzde 28'e yükseldiğini görüyoruz. Kadın istihdamını, 10'uncu Kalkınma Planı'nda yüzde 31'e çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 hedefleri doğrultusunda kadınlarımızı daha üretici bir konuma getirmeye çalışıyoruz. 2014-2023 yıllarını kapsayan Ulusal İstihdam Stratejisi’ne göre 2023 yılında, kadınların işgücüne katılım oranının % 41’e çıkarılmasını ve kayıt dışı çalışma oranının % 30’a düşürülmesini hedefliyoruz” dedi.

 

ARAMIZDAN DAHA ÇOK MUHTAR, MECLİS ÜYESİ VE MİLLETVEKİLİ ÇIKMALI

Kadınlara yönelik desteğin bilhassa kadın girişimcilere yapılan pozitif ayrımcılıkla devam ettiğinin altını çizen Kırcı “Bir misal vermek gerekirse tarımdaki istihdamın yarıya yakınını kadınlarımız oluşturuyor. Burada yüzde 50 hibeli kırsal kalkınma projelerinde proje sahibi kadınlarımız ön sıralara çıkarılıyor. Örneğin Genç Çiftçi Programı kapsamında 2016 yılında başvurusu onaylanan ve hibe almaya hak kazanan 15 bin çiftçinin yüzde 75’ini kadın çiftçilerimiz oluşturuyor. Verdiğimiz çok yönlü desteklerle kadınlarımızın iktisadi olarak varlık göstermesi siyasete de yansıyacaktır. Buradan tüm kadınlarımıza çağrıda bulunuyorum gelin bu mecrada kendinizi ifade edin, aramızdan daha çok muhtar, belediye meclis üyesi ve milletvekili çıksın. AK Parti olarak siyasetin her noktasında kadın emeğine ve bakış açısına ihtiyaç olduğunu düşünüyor, 4 milyon 453 bin kadın üyemizle kadınlarımızın siyasette daha fazla görünür hale gelmelerini, temsil görevi üstlenmelerini istiyoruz. Bugünlere gelmemizde fedakâr kadınlarımızın emeği çok büyük, en güçlü desteği her zaman onlardan gördük. Bu kutlu davaya gönül veren kadınlarımıza AK Parti’nin başarısındaki katkıları için yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

ZETİNYAĞI ÜRETİM MERKEZİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Programına Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’ni ziyaret ederek devam eden Kırcı AK Parti Erdek İlçe Başkanı Kemal Kayan, Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şenol ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İlgen ile birlikte kooperatifin 8 bin ton kapasiteli yağ üretim merkezinde incelemelerde bulundu. Zeytinin üretici birliklerinin Balıkesir’in ve ülkemizin önemli dinamiklerinden olduğunu belirten Kırcı, tarımsal üretimimizde çok önemli bir yeri olan zeytinde üretimi ve kaliteyi daha üst seviyelere çıkarmak için istişarelerde bulunduklarını söyledi.

 

SAHİL YENİCE MAHALLESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Yoğun programına Bandırma’da gerçekleştirdiği ziyaretlerle devam eden Kırcı, AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı ve Kadın Kolları Başkanı Zeynep Özgün ile birlikte Sahil Yenice Mahallesi’ne gitti. İlk olarak Sahil Yenice Muhtarı ve AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Varlık’ın vefat eden annesi Dudu Varlık için taziye ziyaretinde bulunan Kırcı, sonrasında kahvehanede Sahil Yeniceli vatandaşlarla bir araya geldi.

 

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ