İşçi kıyımı yapmayacağız!

Muhabir 2017-11-13 20:14:17 838

İşçi kıyımı yapmayacağız!

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu EGETÜRK TV’nin konuğu oldu. Balıkesir AVLU Belediye tesislerinde gerçekleşen canlı yayında Başkan Kafaoğlu soruları yanıtladı. Gazeteci Mustafa Karakaşlar ve Ahmet Namlı’nın sorularına açık yüreklilikle cevap veren Başkan Kafaoğlu, son günlerde en çok konuşulan işçi çıkartılacak, kıyım yapılacak söylentilerine açıklık getirdi.

Başkan Kafaoğlu, “Daire Müdürleri ve Başkanlarının olası bir tasarruf için istifa dilekçelerini verdiklerini ifade ederek, işini yapamayan ve başarısız olan arkadaşlarla yollarımızı ayıracağız. Görevini yapan başarılı arkadaşlarla da yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Başkan Kafaoğlu, “ Dürüst algılanan ve başarılı olan arkadaşlarla devam edeceğiz. İşini yapan hiç kimsenin bir endişesi olmasın. Ama başarısız bulduğumuz varsa, kamuoyunda bir olumsuz algı varsa ve hakikaten de belediyenin çalışma performansıyla örtüşmüyorsa mutlaka yollarımızı ayıracağız tabi. Demek değildir ki herkesle yollarımızı ayıracağız. Tabiatı gereği bu her yerde böyledir. Başka belediyelerde de böyle olmuştur. Ama asla bir kıyım söz konusu değildir. İşçilere gelince, işçiler işini yapacak. İşini iyi yapan mesaisine gelen, faydası olan hiç kimsenin de işiyle aşıyla oynamak istemiyoruz. İşlerine devam edecekler. Ama şu da bir gerçek. Hakikaten ciddi bir yük oluşmuş. Gerek Büyükşehir’de gerekse BASKİ’de istihdam konusunda ciddi bir yük oluştuğunu görüyorum. Çünkü bir kıstas vardır. Belediyelerin giderleri, personel giderlerinin % 30’unu geçmemeli. % 30’u geçiyorsa orada yeniden bir revize etmek gerekir. Ama şu anda biz hiç kimseyi işinde etmek istemiyoruz. Ama bazen şu da var. Bununda bir altını çizeyim. Bazı projeler için alınmış insanlar var. Ama o projenin devamının faydalı olmadığını düşünüyorsam, o projeyi iptal ettiğimiz zaman orada çalışan arkadaşlar mecburen başka bir iş bakacaklar kendilerine. Proje devam etmeyince, projede çalışanlara da boşu boşuna maaş verme şansımız yok tabi. Ama böyle bir işçi kıyımı şeklinde algılanmasın. Biz çalışan katkı sağlayan, devam eden projelerle ilgili asla bir işçi çıkışı olmayacaktır. “ dedi.

 

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ