Türkiye’nin İlk Jeotermal Isıtmalı TOKİ’leri Sındırgı’da

Muhabir 2017-11-28 07:07:06 909

Türkiye’nin İlk Jeotermal Isıtmalı TOKİ’leri Sındırgı’da

668 Konutun Sahipleri Belli Oldu

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen 668 konutun sahibi belli oldu.

Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirilen kat kura çekim töreni ile peşinatlarını yatıran 668 kişinin kat mülkiyetleri belli oldu. Sındırgı Noteri huzurunda gerçekleştirilen TOKi kat kura çekim törenine İlçe kaymakamı Ercan Ateş, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti Sındırgı İlçe Başkanı Mustafa Atla protokol üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı.

TOKİ yetkililerinin de katıldığı programda vatandaşlara TOKİ konutları hakkında detaylı bilgi verildi.

Vatandaşlar Ev Sahibi Olmanın Mutluluğunu Yaşadı

Türkiye genelinde ilçeler arasında en fazla konut Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde yapıldı. Sındırgı ilçesinde TOKİ tarafından yapılan konutlar aynı zamanda her iki alanda Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Yapılan konutlarda vatandaşların rahatlığına yönelik her türlü konfor ve güvenlik düşünülmüş durumda. 140 dönümlük bir alanda inşaa edilen 2. Etap TOKİ konutları Jeotermal Isınma sistemine sahip olması ve 2+1 – 3+ 1 konutların aynı bina içerisinde yer alması ile Türkiye’nin ilk ve örnek projesi olma özelliği taşıyor. Projede ev sahibi olanlar arasında dar gelirli ailelerin yanında dışarıda yaşayan Sındırgı nüfusuna kayıtlı çok sayıda vatandaş var. Emekli olup da ilçeye dönmek isteyen vatandaşlar da TOKİ vasıtası ile ev sahibi olacaklar. Bu sayede de ilçenin nüfusunda da artış gözlemlenebilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yatay kentleşme ve zengin – fakir ayrımının olmaması konusundaki düşünceleri hissedilmiş gibi Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş tarafından TOKİ projelerine ilişkilendirilmiş ve standart TOKİ’lerden farklı olarak yapılması sağlanmıştı. Müteahit firmanın hızlı çalışması ile TOKİ’lerin en kısa sürede teslim edileceği de belirtildi.

TOKİ Proje Uzmanı Mehmet Öç “ Projenin gerçekleştirilmesinde Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın çok uğraş verdiğini ve bu sayede ilçelere yapılan en fazla konut sayısının da Sındırgı’ya yapıldığını belirtti. TOKİ hakkında verilen detaylı bilgilerin ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Bugün bizler için çok mutlu bir gün. 668 ailemizi ev sahibi yapabilmek bizler için büyük mutluluk verici bir hadise. Daha önceki dönemimizde 82 konut yapmıştık. Jeotermal enerjinin ilçe merkezi ile buluşması ile birlikte vatandaşlarımızın 2. Etap TOKi lere olan ilgisi arttı. İlk etapta az konutla başladığımız proje birden ilçemiz için mega bir projeye dönüştü. Adeta Sındırgı’mızda yeni bir mahalle doğdu. Bizlerde mücadele ettik, bütün müracaat eden vatandaşlarımızı ev sahibi yaptık. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın mutluluğunu görmek bizler için en güzel mutluluk. O zaman bizler de diyoruz ki verilen görevi başarı ile yerine getirebiliyoruz. 140 dönümlük bir arazi üzerinde yeni bir mahalle inşaa ettik. Şehr-i Yağcıbedir mahallemiz ilçemize hayırlı olsun. Bu konutlarda 5 katı geçmedik. Cumhurbaşkanımızın istediği gibi yatay şehirleşme ve zengin-fakir ayrımının olmadığı bir proje ürettik. Bir katta iki dairemiz var. Biri 2+1 diğeri 3+1. Tüm evlerimiz şehir manzarasını görüyor. Tamamen de birinci sınıf malzemeler kullanıldı. Bizim insanımız herşeyin en güzelini hakediyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sağolsun bu projede müteahhit firmamızda hızlı çıktı. İnşallah ocak ayında vatandaşlarımız evlerine yerleşmiş olacak. Bu projemiz sonrasında daha arazimiz var. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda 3. Etap TOKİ için girişimlerimiz devam edecek. Şimdiden herkese hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

İlçe Kaymakamı Ercan Ateş ise “ Vatandaşlarımızın mutluluğunu görmek bizleri de mutlu ediyor. Toplu Konut idaresi başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan 668 adet konutun hak sahiplerini belirlemek amacıyla noter huzurunda düzenlenen kura törendeyiz. Hak sahiplerinin mutluluğu ve heyecanına ortak olduk. Bu vesileyle 80 milyon TL'lik yatırımın ilçemize yapılmasının talimatını veren Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunar, katkı sağlayan hükümetimize, Valiliğimize, Milletvekillerimize, Sındırgı Belediyemize, Toki başkanlığımıza, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, yapım işlerini üstlenen yüklenici firmaya, malzemecisinden işçisine kadar yapım da emeği geçen herkese teşekkür eder, hak sahiplerine konutların hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederim.” Dedi.

Sındırgı Noterliği huzurunda gerçekleşen kura töreninde belli olan asil listeler Sındırgı Belediyesi ve TOKİ resmi internet sitelerinde yayınlanacağı ve hak sahiplerinin sözleşme için çağırılacağı açıklandı. Ayrıca kat ve blok durumuna göre fiyatlandırmanın değişeceği bilgisi verildi.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ