BÜYÜKŞEHİR BİTKİ ATIKLARINDAN GÜBRE ÜRETİYOR

Muhabir 2017-11-28 07:25:28 805

BÜYÜKŞEHİR BİTKİ ATIKLARINDAN GÜBRE ÜRETİYOR

- BİTKİ ATIKLARI GÜBRE HALİNE GETİRİLİYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi tarafından park, bahçe ve yeşil alanlardaki budanan ağaç dalları, kesilen çim ve bitki artıkları işlenerek gübre haline getiriliyor. Bugüne kadar Kompost Üretim Tesisi’nde 100 ton atık işleme alındı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı üretici ve çiftçilere yönelik destek çalışmalarının yanında çevreci çalışmalarda yürütüyor. Kırsal Hizmetler Dairesi tarafından park, bahçe ve yeşil alanlardaki budanan ağaç dalları, kesilen çim ve bitki artıkları işlenerek gübre haline getiriliyor.

Mayıs ayında başlayan çalışma kapsamında Bugüne kadar 20 dönümlük alanda kurulu Kompost Üretim Tesisi’nde 100 ton atık işleme alındı. Kompost Üretim Tesisinde budama atıkları, çimen ile park bahçe atıklarının uygun prosese göre işlenip toprağı humuslu ve verimli hale getiriliyor. 4 aylık oluşturma sürecini bitirmiş olan kompost yaklaşık 60 ton civarında. Bu sürede 20 ton civarında da malç malzemesi de üretilip Kent Estetiği Daire Başkanlığı başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri tarafından park, bahçe ve yeşil alanlarda kullanılıyor.

Çıkan kompost gübrelerin ileriki süreçlerde çiftçilerinde kullanımına sunulması hedefleniyor.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ