3+3+3= SIFIR!

Muhabir 2018-02-01 07:52:22 1093

3+3+3= SIFIR!

3 savcı değiştiren, 3 başsavcı değiştiren dosya tozlu raflarda 3 yıldır bekliyor!

Faili Meçhuller ne olacak?

3 yıldır 3 savcı ve 3 başsavcı değişmesine rağmen ayağımıza yediğimiz kurşunla kaldık! Geç kalan adalet, adalet değildir sözünü hatırlatmak istedik. Faili Meçhul(!) olarak bekleyen dosyaya ne zaman bakılacak ve bu dosya ne zaman aydınlatılacak? Balıkesir ilinde gazeteciye sıkılan kurşunun hesabı ne zaman sorulacak? Gayrı meşru koşturanların ekmeğine yağ sürmek, yapanların yanına kar mı kalacak? Adalet ne zaman tecelli edecek? Ankara’dan özel yetkili savcı mı gelecek, yoksa Edremit mi bunu çözecek?????

Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma özelliği vardır!

Edremit Adliyesinde dosya yoğunluğu, savcı eksikliği, tecrübeli kadro eksikliği derken, Adaletin bulunması gibi bir zorunlulukta var. Biz biliyoruz ki masasının üzerinde onlarca dosya bulunan bir savcının gece evine dosya götürmesi bile çözüm olmuyor. Adli kolluk kuvveti, araştırma, inceleme ekibi gibi yan destekler zorunlu hale gelmiş gözüküyor. Özel ilgi gösterilmesi ve aydınlatılması gereken Faili Meçhul dosyalar ne olacak? Yapanın yanına kar mı kalacak? Gerçeği bulmak için bedel ödeyenler, kurşun yiyenler, sakat kalanların hesabı sorulmayacak mı? Tozlu raflarda bekleyen dosyalara kim bakacak? 3 savcı değiştiren, 3 başsavcı değiştiren dosya tozlu raflarda yerini koruyor. Edremit Adliyesi gazeteciye sıkılan kurşunun hesabını soracak yürekli bir savcı bekliyor!

Geç kalan adalet adalet değildir!

Dosya yoğunluğu, FETÖ operasyonları, FETÖ’cü kadroların tasfiyesi derken Adalet bekleyenler ne olacak? Adalet sistemi üzerinde birçok eksik ve aksaklık bulabiliriz. Bu asli görevlerimizin ihmali anlamına gelmemeli. 30 yıllık mesleki hayatımızda ne savcılar, ne hakimler gördük. Bir dosya ile özel ilgilenen ve o dosyanın faili meçhul kalmaması için gece-gündüz emek veren savcılarımız vardı. Bugün birçoğu Yargıtay’da görev yapıyor. O günün şartlarında Edremit adliyesinde görev yaptılar. Yine dosya yoğunluğu vardı. Şimdi ise genç savcılar için en büyük eksiklik “tecrübe” olduğu ifade ediliyor. Bizlerde Edremit gibi bir yere atama yapılırken HSYK’den tecrübeli savcılar da gönderilmesini bekliyoruz.

Gazetecilerle görüşmekten imtina ediyorlar!

Araştırmacı gazetecilik yapıyorsanız, Savcılar, Emniyet ile ilişkilerinizin iyi olması her zaman gerçeğe ulaşmanızda yardımcı olur. Her iki kurumun amacı da gerçeğe ulaşmak olduğuna göre, Gazeteci bu konuda olumlu bir araçtır. Bu yıllar önce böyleydi. Dost sohbetleri yapılır, görüş alışverişinde bulunulurdu. Şimdi ise gazeteciler ile savcılar birbirlerini ancak karşılıklı şikâyet olursa mahkeme salonlarında görüyor. İletişim sıfır! Böyle olunca da güçler ayrılığı, burada da kendini göstermiş oluyor! Oysa birlik ve beraberlik ortamı sağlanmış olsa. Eskisi gibi gazeteciler Savcılarımızla iletişim halinde olsa, fena mı olur? 4. Gücü Medyanın, hayatın her anında olan bize, her konuda cevap veren ve her şey hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladığı gerçeğini unutmamalıyız.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ