Dünyada Her Saniye Bir Kişi Evini Kaybetti

Muhabir 2017-05-24 10:21:19 936

İnsani yardım kuruluşu Norveç Mülteci Konseyi, 2016 yılında 31 milyon insanın, yaşadığı ülkede yerinden olduğunu açıkladı. Bu, her saniye bir kişinin evsiz kalması anlamına geliyor.

Dünyanın önde gelen insani yardım kuruluşlarından Norveç Mülteci Konseyi (NRC), 2016 yılına yönelik raporunda dünyada 31 milyondan fazla insanın çatışma, şiddet olayları ve doğal afetler nedeniyle yaşadıkları ülkelerde evsiz kaldığını duyurdu.

Bu sayı, her saniye bir kişinin evini kaybettiği anlamına gelirken, yaşadığı ülke içinde yerinden olmuş kişilerin mülteci sayısını ikiye katladığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler, şiddet olayları ya da doğal afetler gibi nedenlerden dolayı can güvenliğini sağlamak için evlerini terk edip, yine aynı ülke sınırları içerisinde başka bir yere göç etmek zorunda kalanları "yerinden olan kişiler" ya da "yerinden edilmiş nüfus" olarak tanımlıyor.

AFRİKA'DA 2.9 MİLYON KİŞİ EVİNDEN OLDU

Egeland, "Kendi ülkesi içinde yerinden olmuş insanların sayısı mültecileri ikiye bir oranında geçiyor. Kendi ülkelerinde evlerinden olan insanları yeniden küresel gündem meselesi yapmanın aciliyeti var" dedi.

Çatışmalar nedeniyle 653 bin kişiyle Afganistan en çok yer değiştiren nüfusa sahip dördüncü ülke konumunda. Bunu Nijerya 501 binle, Yemen ise 478 binle takip ediyor.

Dünyada çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 6.9 milyon kişiden 2.6 milyonu Afrika'da Sahara Çölü'nün güneyinde yaşıyor.

NRC küresel ilginin mülteci ve göçmenlere yöneldiği için yardımların çoğunun mülteci yerleştirme programlarına harcandığına dikkat çekiyor.
Kaynak: haberler.com

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ