RONA YIRCALI ÜLKESİ İÇİN ATEŞTEN GÖMLEK GİYDİ

Muhabir 2018-02-01 08:21:01 675

RONA YIRCALI ÜLKESİ İÇİN ATEŞTEN GÖMLEK GİYDİ

Balıkesir’in gururu Rona Yırcalı, REİS Erdoğan’ın görevlendirmesi ile DEİK’in Ortadoğu Masasından sorumlu. Aynı zamanda İpek Yolu’nun canlandırması için yapılan çalışmalara da uluslararası düzeyde Rona Yırcalı katılıyor. Türkiye’nin dört bir yandan küresel saldırı altında olduğu bir dönemde Rona Yırcalı hem Reis Tayip Erdoğan’a hem de ülkesine Anadolu’ya bağlılığını göstermiş oluyor

Balıkesir’in tarihine geçen sevilen işadamı merhum Sırrı Yırcalı’dan sonra şirketlerin bayrağını alan Rona Yırcalı sadece Balıkesir’in değil ülkenin de gururu oluyor. Türkiye’nin en kritik süreçlerden geçtiği ve dört koldan küresel güçlerin saldırısı altında olduğu bir dönemde DEİK Dünya Odalar Birliği Onursal Başkanı görevi ile Rona Yırcalı adeta ateşten gömlek giydi. REİS Erdoğan’ın verdiği görevle DEİK Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri Koordinatörü olan Rona Yırcalı Ortadoğu cehenneminde Türkiye’nin çıkarlarını her platformda korumak ve dünya lideri Erdoğan’ın dış politik düzlemine uygun olarak görevini başarı ile yürütüyor. Yırcalı’nın sırtındaki ağır sorumluluk bununla da bitmiyor. Küresel sermayenin yeniden canlanmasını istemediği ve bu doğrultuda elinden geleni yaptığı İpek Yolu’nu canlandırma görevini de REİS Erdoğan’ın isteği ile alan Rona Yırcalı bu kapsamda Dünya Odalar Federasyonu Şeref Başkanı Rona Yırcalı, Hong Kong’ta yapılan Uluslararası İpek Yolu Oda’sının açılış konuşmasını yaptı.

İpek Yolu toplantısı Hong Kong’ta gerçekleştirildi. Toplantıya 42 ülke temsilcisi katılırken, ülkelerin odalar ve birlikleri başta olmak üzere 80’in üzerinde kuruluş hazır bulundu. Çin ve Hong Kong Odalarının davetlisi olarak Hong Kong’daki toplantıya katılan Yırcalı, 2 bin yıl önceki İpek Yolu’ndan bahsederek, Çin’den başlayan İpek Yolu’nun Türkiye’de bittiğine ve buradan da deniz yoluyla Avrupa’ya bağlandığına işaret etti. Proje, Asya Pasifik, Asya, Ortadoğu, Körfez ülkeleri ile Rusya’nın yanında Türkiye gibi Akdeniz ve Avrupa ülkelerini de kapsayarak, Afrika ülkelerine kadar uzanması bekleniyor. Programa dahil olan ülkelerin kara, demir ve deniz yolları ile gümrük konularının standardizasyonu çok önem taşıyor. Milyarlarca insanın refahını ve küresel ekonominin gelişmesini hedefleyen bu projenin, Türkiye için de son derece önemli olduğu belirtiliyor.

3. HAVA LİMANI DEMEK İPEK YOLU DEMEK

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan Yeni İstanbul 3. Havalimanı kapsamında tüm trafolar BEST tarafından veriliyor. Yeni İstanbul 3. Havalimanı projesi kapsamında 3 adet 120MVA 170kV Yükte kademe değiştiricili GIS tipi Güç trafosu teslim edildi. Kapsamda bulunan yaklaşık 340 adet güçleri 60kVA ile 3150kVA arasında değişen Kuru Trafo ve 2 adet Yükte kademe değiştiricili 10MVA 36kV kuru tip trafo verildi. Bilindiği üzere 3. Havaalanı ve 3. Köprü Projeleri’nin hayata geçmesinden rahatsız olan küresel güçler Türkiye’de bazı karışıklıklar çıkararak bu projelere engel olmak istemişti. Arka planında İpek Yolu olan 3. Havaalanı ve 3. Köprü’ye Yırcalı Şirketlerinden %100 Türk sermayeli BEST’in tamamen yerli üretim ve Türk mühendislerinin yaptığı trafolar ile teknik destek vermesi Rona Yırcalı’nın sadece diplomasi ile değil yerli sanayide de ülkesine bağlılığının ve hizmetinin başka bir göstergesi oluyor.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ