BALIKESİR İL TÜTÜN KONTROL KURULU TOPLANTISI

Muhabir 2018-02-22 07:59:47 758

BALIKESİR İL TÜTÜN KONTROL KURULU TOPLANTISI

“4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun” kapsamında, Balıkesir’de kanuna uygun hareket eden işletmelere örnek teşkil etmesi amacıyla, Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda, kurula üye kurum yetkilileri ile işletme sahiplerinin katılımı ile Vali Yardımcısı  Şükrü KARA başkanlığında Balıkesir İl Tütün Kontrol Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati KELEMENÇE’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, başarılı işletmelere düzenlenen “Tütünsüz İşletme Başarı Belgesi” takdimi ile devam etti. Vali Yardımcısı Şükrü KARA’nın konu ile ilgili değerlendirme konuşmasının ardından sona erdi.

TÜTÜNSÜZ İŞLETME ÖDÜL TÖRENİ

Tütün kullanımı, çok yaygın bağımlılık türü olmasının yanı sıra, tütün ve dumanında bulunan maddelerin insan sağlığı üzerine yaptığı olumsuz etkiler nedeniyle dünyanın ve ülkemizin en önemli ve önlenebilir halk sağlığı sorunlarından biridir.

Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 14,8 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Toplumu Pasif Sigara Dumanının zararlarından korumanın yegâne yolu sigara kullanımının bütün kapalı alanlarda yasaklanmasıdır.

Bilindiği gibi kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve herkesin en temel haklarından biri olan temiz hava soluyabilmesini sağlamak amacıyla 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun yürürlüğe konulmuş, 5727 sayılı Kanunla da önemli değişiklikler yapılmıştır. Bunun sonucunda ülkemiz, tütün ürünlerinin zararlarından korunmak yolunda önemli adımlar atarak bu konuda mevzuat düzenlemesi gerçekleştiren az sayıda ülkeden biri olmuştur.

Vatandaşlarımızın Kanun hükümlerine uyma konusunda oldukça duyarlı olduğu, tütün bağımlılığı olanlar da dâhil, tütün ürünlerinin kullanımı konusunda yürütülen çalışmaları samimiyetle desteklediği bilinmektedir. Sigara tüketim oranlarında ve kişi başı sigara tüketimindeki azalma ile kapalı ortamların hava kalitesindeki belirgin iyileşmeler, vatandaşlarımızın bu konuya verdiği desteğin eseridir.

Bu anlamda ilimizde yürütülen çalışmalarda siz değerli işletmelerin ilimizdeki diğer işletmelere de örnek olması amacıyla Valiliğimiz adına yürüttüğümüz tütün kontrolü çalışmalarında “Tütünsüz İşletme Başarı Belgesi” ile ödüllendirilmeniz uygun görülmüştür. Başarılarınızın daim olmasını diler, “Dumansız Hava Sahası”na verdiğiniz destekten dolayı teşekkürlerimizi sunarız

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ