“Bu bal’ı almak için sıraya gireceksiniz”

Muhabir 2018-03-06 07:46:01 741

“Bu bal’ı almak için sıraya gireceksiniz”

Büyükşehir “ Sahte Bal üretimini önlemek için" organik bal üretimine başladı

Kırsal Kalkınma, "Sağlıklı gıda için adım attı”

Büyükşehir “Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı” tarafından kurulan tesis Ana Arı Üretim İzni Belgesini almaya hak kazanılmasından sonra “sağlıklı gıda” için hazırlıklar başladı.

Piyasada kaliteli ürün, dengeli fiyat politikası ve en önemlisi sağlıklı Gıda’da kalite garantisi olan ürünler satışa sunulmak üzere hazırlanıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ana Arı ve Arıcılık kapsamında Ana Arı Üretim İznine sahip ilk ve tek Büyükşehir Belediyesi olarak bir ilke daha imza attı. 29.12.2017 tarihinde T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan işletme denetlemelerinde, Ana Arı Yetiştiriciliği Talimatnamesi’nde belirtilen üretim kriterlerine sahip olduğu tespit edilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan tesis Ana Arı Üretim İzni Belgesini almaya hak kazanmasından sonra organik bal satışı için düğmeye basıldı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, yeni hizmet binamızın üst katında Satış için hazırlık yapıyoruz. Organik, sağlıklı ürünleri vatandaşlarımız buradan güvenle alabilecekler” dedi.

Büyükşehir, Ana Arı ve Arı Ürünleri Üretim Tesisleri hazır

Ses Haber ekibi, sağlıklı bal üretiminin yapıldığı Ana Arı ve Arı Ürünleri Üretim Tesisini sizler için inceledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak kırsal kesimde yaşayan üreticilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi, ek gelir sağlaması amacıyla 2017 yılı yatırım programı kapsamında Karesi İlçesi sınırları içerisinde 50 dönüm alanda Ana Arı ve Arı Ürünleri Üretim tesisinde 250 adet Karma Katlı Plastik Arı Kovanı ve bin adet Ana Arı Yetiştirme Kovanı ile yıllık ortalama 3 bin adet ana arı üretimi yapmayı planlandığı belirtildi. Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, “Tesisde bal, polen, arı zehri, arı sütü, propolis gibi arı ürünleri üretimi de yapılacaktır. Tesiste modern arıcılığa esas her türlü çalışma gerçekleştirilecek olup tesis aynı anda AR-GE çalışmaları için de bir merkez olma özelliğini taşıyacağını ifade etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bölgeye uyumlu üretilecek olan ana arılar çiftçilerin kullanımına sunulacak ve kovan verimliliği üst seviyelere taşıyacak olmakla birlikte bal, polen ve üretileceği arı ürünlerinin miktarlarında da artış oluşturacak ve haliyle de çiftçimize daha fazla katma değer sağlaması ve Büyükşehir öncülüğünde alım ve satış garantisiyle üreticinin yüzünü güldürmeyi hedefliyor.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ