Şifa için kışın havuza giriyorlar

Muhabir 2018-04-03 09:31:19 754

Şifa için kışın havuza giriyorlar

70 yıldır şifa dağıtan termal su şimdilerde Balıkesir ve Bursa arasında paylaşılamıyor. Sağlık turizminin ön plana çıktığı günümüzde, şifa bulmak isteyen vatandaşlar kilometrelerde uzaktan gelerek Dursunbey’de şifa arıyor.

Balıkesir ile Bursa'yı birbirinden ayıran çay yatağındaki kaplıca suyunun romatizma, cilt rahatsızlıkları, kireçlenme, idrar yolları enfeksiyonları gibi birçok hastalığa iyi geldiğini belirtiliyor.

Şifalı sulara derme çatma çadırlarla çevrili 10 metrekarelik küçük havuzlarda girilen alanda "Önceden havuz olmadığı, Kumu elleriyle kazan vatandaşlar oluşturdukları minik havuzcuklarda suya girerek şifa aradıkları biliniyor. Dursunbey’li bir vatandaşın1950'li yıllarda bu küçük beton havuzları yaptığı Kaplıca suları havuzların betonla kapatılmayan taban kısmındaki kumlu yerden kendi cazibesiyle çıkıyor.

Genel Cerrah gibi doğal şifa veriyor

Cilt hastalıklarına iyi geldiği, birçok ameliyat ve kesik yarasına doğal şifa olduğu ileri sürülen şifalı kaplıcalar Dursunbey’i ilgi odağı yaptı. Şifalı çamuru ile yıkananlar, sıcak termal sularda yıkanarak temizleniyor. Dursunbey Düğüncüler altında, Balıkesir-Bursa sınırındaki kaplıca (Aliova çayı ) şifa merkezi oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesinin termal alana turizm tesisleri yapmak istediği sınır bölgesinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin de hamle yapması bekleniyor.

Balıkesir ile Bursa'yı birbirinden ayıran Aliova Çayının yatağında bulunan kaplıca suları, yıllardır şifa dağıtıyor. Şira arayan yakın çevre halkı kış gününde derme-çatma yapılan beton havuzda sıcak suyun keyfini yaşarken, günü birlik tesis oluşturulan alanda kısa süreli konaklama da yapılabiliyor.

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, “ İlçemiz sınırları ile Bursa arasında bulunan şifalı sularımızın analizlerini yaptırdık. Cilt hastalıklarına iyi geldiği ifade ediliyor. Ortalama 30-33 derece sıcak su kaynakları sağlık dağıtıyor. Burası Düğüncüler Hamamı (kaplıcası) diye geçiyor. Çamur banyosu çayın Dursunbey kısmında yapılabiliyor. Çamur cilt hastalıklarına ve ayak rahatsızlıklarına iyi geliyor. Çayın Bursa kısmında ise küçük havuz var.” Dedi.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ