Dünyanın ‘göz’üne girdik!

Muhabir 2018-04-05 09:40:41 669

Dünyanın ‘göz’üne girdik!

Dünyanın gözünü diktiği bor madeninin merkezi Bigadiç Eti Bor Tesislerine girdik!

Ses haber ekibi, Bigadiç Eti Bor tesislerinde inceleme yaparak dünyanın % 71 rezervine sahip bor madeninin detaylarını sizler için yerinde inceledi. Yoğun güvenlik önlemleri altında 24 saat kamera ile izlenen devasa tesis, silahlı güvenlik görevlileri tarafından korunuyor. Dünyanın gözünü çevirdiği ve ele geçirmek için yıllardır sinsi planlar ile bekleyenlerin avucunu yaladığı tesis, gurur verici yerli teknoloji ile her geçen yıl üretimini katlayarak devam ediyor.

Türkiye’nin ve Balıkesir’in yüz akı

Türkiye ilk defa BOR üretiminden 250 milyon lira kar ederek Milli servetinin ne derece önemli olduğunu gösterdi. 2,2 milyon ton bor madeni satışıyla tüm zamanların rekorunu kırıldı. 2017 yılında 890 milyon dolar hasılat elde edildiği, bunun 823 milyon doları yurt dışı satışlarından elde edildiği açıklandı.

Bandırma Limanı'ndan 932 bin ton gibi rekor miktarda bor kimyasallarının ihraç edilerek, 2017 yılında Bandırma Bor İşletme Müdürlüğünün yaklaşık 340 bin ton bor kimyasalları satışıyla tüm zamanların rekorunu kırdığını belirterek, işletmenin geçen yılı yaklaşık 250 milyon lira ile rekor kar ettiği açıklandı. Bu kapsamda tarımsal verimi ve ürün kalitesini artırma konusunda, önemli fırsatlar sunan Etidot-67 borlu gübre ürününe olan talepleri karşılamak amacıyla 2018 yılında 2. Etidot-67 fabrikasının inşaatına başlanacağı da belirtildi.

Ülke Toplam Rezerv (Bin ton B2O3) Toplam Rezerv (% B2O3) Türkiye 955.297 72.1

Bigadiç’in 3 misli büyüklüğünde

Bigadiç ekonomisine verdiği katkı kadar ülke ekonomisine katkı sağlayan ETİ BOR tesisleri, Balıkesir’in tartışmasız en büyük lokomotif üretim merkezidir.

Dünya rezervinin yüzde 71'sine sahip oldukları bor madenini dünya pazarlarına sunduklarını anlatan işletme Müdürü Bilal Ambar, 'ETİ Bor tesisleri ürettiği ürünlerin yüzde 97'sini 100'den fazla ülkeye ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Yüzde 57'lik pazar payı ile dünya bor lideri olan Eti Maden'i yapılan yenilikler, modernizasyon ile her geçen yıl üretimi arttırıyor. Bigadiç’te büyümek amaçlı yeni sahalar ve binalar için çalışmalar başlatıldığını ifade etti.

Bigadiç İşletme Müdürlüğü, “Bu doğal kaynağı, yer altından çıkararak katma değeri çok daha yüksek ürünlere dönüştürmeyi planlıyoruz. 1979 yılında başlamış, 1985 yılında konsantre tesisinin devreye alınmasıyla üretime geçmiştir. Günümüzde bağlı birim olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 4 adet açık ocakta kolemanit ve üleksit cevheri üretilmektedir. 21 Mart 1980 yılında devreye alınan I. Konsantratör, 1985 yılında devreye alınan II. Konsantratör ve 2007 yılında devreye alınan III. Konsantratör tesislerinde zenginleştirilmekte ve birincisi 1998 yılında, ikincisi 2007 yılında üçüncüsü ise 2012 yılında devreye alınan 3 adet öğütme tesisinde öğütülmüş ürün elde edilmektedir.” Açıklaması yapıldı.

Bor ile Kimyasal olmayan deterjan ürettiler

ETİ MATİK adı altında deterjan sektörüne de giriş yapan ETİ Maden Bor işletmeleri Türkiye’de ilk defa kimyasal olmayan ve Borat ile güçlendirilmiş deterjan ürettiler. Boratlar’ın birçok farklı şekillerde çamaşır deterjanları, ev veya endüstriyel tipi temizleyiciler ile kişisel bakım ürünleri imalatında kullanılmaya başladı. Bu uygulamalarda, boratlar; leke çıkarma işlemini kolaylaştırma ve ağartma, enzimleri stabilize etme, alkali tamponlama, suyu yumuşatma ve sürfaktan olarak kullanılan malzemenin performansı artırmak gibi Aynı zamanda kişisel bakım ürünlerinde bakteri ve mantarların kontrol edilmesine yardımcı olurken, Borat ile çamaşır sabunlarında temizleme etkisini artırmak, kirin yüzeye yeniden yapışmasını azaltmak, daha parlak, daha temiz giysiler için boratlar kullanılıyor.

Etibank’ı Atatürk kurdu

Mustafa Kemal Atatürk’ün çağları aşan ileri görüşü ile sanayileşme ve bunun motoru olan doğal kaynaklar ve finans olgularını bir arada sağlayan Etibank, 14.06.1935 tarihinde 2805 sayılı Kanunla kurulmuş olup 1998 yılındaki yapılanma ile Eti Holding A.Ş. ve Ocak 2004 yılında yeniden yapılanma ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü adını almıştır. Etibank-kuruluş izni 1935 Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, ilgili yasalar çerçevesinde ülkemiz bor minerallerinin üretilmesi, işletilmesi ve pazarlanması görevini yerine getiriliyor.

Bigadiç’in 12 km kuzeydoğusunda Osmanca köyü hudutları içinde kurulan tesis Balıkesir’e uzaklığı 36 km, 1976’ya dek özel sektör tarafından işletilmekte olan maden ocakları, işletmeci Fransız şirketinin saha sınır anlaşmazlığının büyümesinden dolayı Bakanlar Kurulu Kararı ile Etibank’a verilerek Milli işletme sürecinin temelleri atıldı.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ