2015 YILI ZEYTİN HASADI BAŞLADI

Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker, 2015 Zeytin sezonuyla ilgili “hayırlı olsun” açıklaması yaptı. Diker, Zeytin üreticisini bilgilendirirken, Zeytinyağının yaklaşık değerini de verdi. Diker’in yazılı açıklamasında, “  Yaklaşık 10 Ay önce başlayan Toprak İşleme, Gübreleme, Budama ve İlaçlama işlemlerinden sonra Zeytin Ağacında somakların oluşması Çiçek açımı ve zeytin in oluşmasından sonraki dönemde de hastalıklardan korumak için ilaç atılması, sulanabilir yerlerde meyvenin kalitenin artırılması için sulanması ile takriben 10 ay sonra üretici maddi ve manevi olarak emek harcadığı ürünle şu günlerde yavaş yavaş hasad hazırlıklarına başlamaktadır. Zeytinin Çiçek Zaman'ında uğradığı iklimsel şartlardan ve geçtiğimiz yıllarda zeytin ve zeytinyağı para etmediğinden gerekli bakımı tedbirlerini yerine getirmediğinden Taban Arazilerde mahsulün olmadığı, Bayırlarda ve Bazı bölgelerde mahsulün olduğu tespit edilirken, bu seneki mahsul oranının var senelerine göre % 30 civarlarında bir Hasad gözlendiği tespitleri yapılmaktadır. Son yağışlarla irileşsen ve içine yağ girmesiyle sararan zeytin bugün ki Çarşamba Pazarına girmiş olup, azlığı sebebiyle kg' ı 5.00 TL'ya alıcı bulmaktadır. Pazardan tadımlık çiğ zeytin alınarak kırmalar daha sonrada çizik yeşil ve arkadan da sele zeytinleri yapılacaktır. Hatta bir kaç üreticide zeytini dalından sıyırarak zeytini eleyip irisini kırma, yağlını da fabrikalara getirmeye başlamaktadırlar. Maalesef bu yıl mahsulün azlığı üretici yi Fiyat yönünden tatmin etmeğe çalışacağa benziyor. Ancak Tüketicinin çiğ zeytini pazardan 5.00 TL ta, İşlenmiş Çizik Zeytini kg 15.00 TL ya, Sızma Zeytinyağında Kg'ı 20,00 TL'dan aşağıya alamayacağı gözükmektedir. Bizler çocukken büyüklerimiz 1 Kg Peynir ile 1 Kg Zeytinyağı aynı Fiyat olursa üretici para kazanır derlerdi. Üretici için Bereketli ve Emeğinin karşılığını alacağı bir yıl olmasını dilerim.” Sözleri yer aldı.

Bu Haberin Yorumlarına Bak | Bu Habere Yorum Yaz..

Bu Haberi Facebook'ta paylaş       Bu Haberi Twitter'de Paylaş

   Yapılan Yorum

 

Bu habere yapılan yorum bulunmamaktadır.

BURHANİYE TİCARET ODASI YÖREX’TE
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ile Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından bu yıl 6'ıncısıdüzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) , Antalya Expo Center'da başladı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 'nun açılış konuşması yaptığı Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) 68 il ve 390 katılımcıyla 158 stantta temsil ediliyor. Fuarda ürün sayısının 183'e ulaştığı belirtildi

Burhaniye Ticaret Odası Markalarımızı Tanıttı
Burhaniye Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa AYSEL Türkiye’de ilk ve tek olan bu fuarın, yöresel ürünlerinin tanıtımına ve ulusal ve uluslararası ölçekte bilinirliğinin geliştirilmesinde büyük katkı sağlayacağını belirterek Burhaniye Ticaret Odasının Standında altısı katılımcı olmak üzere on firmayla fuarda yer alarak yöresel ürünleri sergilendiğini ve yoğun şekilde satışının yapıldığını ifade etti.

KARAAĞAÇ ZEYTİN ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ (KARAAĞAÇ)

AYAZBEY GIDA TARIM HAYVANCILIK TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ (AYAZBEY)

GÜVEN GAYRİMENKUL İNŞAAT ALIM SATIM VE TAAHHÜT LİMİTED ŞİRKETİ GÖMEÇ ŞUBESİ ( GÜVEN ASA)

NURCAN RENGİN ORCAN GIDA TİCARET GÖMEÇ ŞUBESİ(NEOSBİOME)

İRFAN ÖZGÜL - (ADRAMİS ZEYTİNYAĞI)

RENGİN BAŞLAK - (MONTELA ) PERAKENDE ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TİCARETİ VE PAKETLEME TİCARETİ

BURCU GIDA KONSERVECİLİK VE SALÇA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ ( BURCU)

SARIBAŞ TARIM VE SÜT ÜRÜNLERİ İMALAT PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

BURHANİYE TEKEL GIDA VE UNLU MAMÜLLER TURİZM İNŞAAT
TAŞIMACILIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ (BEKSAN)

LEVENT KÖKTEN - KÖKTEN ŞARKÜTERİ VE MAHRUKATCILIK (KÖKTEN)

Bu Haberin Yorumlarına Bak | Bu Habere Yorum Yaz..

Bu Haberi Facebook'ta paylaş       Bu Haberi Twitter'de Paylaş

   Yapılan Yorum

 

Bu habere yapılan yorum bulunmamaktadır.

DÜNYA DEVİ TURKMALL EDREMİTTE 2. AVM’SİNİ YAPIYOR
    
Dünyanın birçok Ülkesinde tamamladığı 6 milyon metrekare perakende inşaat alanı, 3 milyon metrekare kiralanabilir perakende satış alanı, 2500den fazla tekil kiralama alanları bulunan NOVABADA’larına yılda 150 milyondan fazla ziyaretçi uğrayan TURK I MALL, Edremit’te 2. AVM’SİNİ, NOVABADA/EDREMİT 2 Adıyla, 1. Sinin tam karşısına yapıyor.
İşletmelerine uğrayan Yılda 150 Milyon ziyaretçi sayısını biraz açmak gerekirse Bu sayı Dünya’da 1.351 Milyon Nüfuslu Çin Halk Cumhuriyeti, 1.237 milyon nüfuslu Hindistan, 313 milyon Nüfuslu Amerika Birleşik Devletleri, 247 milyon Nüfuslu Endonezya, 199 milyon Nüfuslu Brezilya, 180 Milyon Nüfuslu Pakistan, 169 Milyon Nüfuslu Nijerya ve 154 Milyon Nüfuslu Bangladeş hariç, Rusya ve Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu dünyanın diğer tüm Ülkelerinde yaşayan İnsanlardan daha fazlasının TÜRK MAL NOVABADA Alış Veriş Mağazalarına uğradığını gösteriyor.
        
         Tamamı Türk Sermayesi ürünü olan bu Dünya Devi, Koray Belet gibi Bol Ödüllü Dünya Mimarlarının da içerisinde olduğu Proje ekibince Edremit’te başlattıkları ve ilk etabını tamamladıkları ÖDÜLLÜ PROJELERİ, Toplam 25.000 metrekare kiralanabilir alan olarak tasarlanmış olup tamamlanan birinci Etabında AÇILAN 25 marka ile Edremit ve yakın çevresinin son derece ilgisiyle kısa zamanda hak ettiği ilgiyi gördü.

Asansörlü Tüp Üst Geçit ile birbirine Bağlanacak olan Yeni başladığı 2. Etabıyla birlikte Kiralanabilir Alan ve Mağaza sayısını yaklaşık 3 Katı olan 68 Sayısına çıkarılacak olan TURK/MAL Edremit Novabada Mağazalarında, Ayvalık’tan Ayvacık’a kadar uzanan geniş Müşteri Potansiyeline Hiçbir Markanın ikincisini açtırmamak kaydıyla Dünya Pazarında karşılığı olan önemli Mağazaların ve yeni dev firmaların yer alacağını müjdeleyen TÜRK/MAL Yönetimi hemen hemen her gün yapılacak Renkli Etkinliklerle kış aylarında 600.000 Yaz aylarında ise 2,5 Milyon ziyaretçilere gün buyu geçirebilecekleri YAŞAM ALANI sunmayı hedeflediklerini belirttiler.

Gelişmiş olan tüm il ve ilçelerin gelişmişliklerinin ölçüsü sayılan kaliteli Alışveriş Merkezlerinin tıpkı Ülkemizde açtıkları diğer Merkezleri gibi Edremit’in en önemli hatta birinci yeri olmayı hedefleyen Türkmall firması yetkilileri NOVABADA/Edremit Alış Veriş Merkezlerinin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Aydın, Samsun, Tokat, Şanlı Urfa, Manisa Konya, Yozgat, Van, Nevşehir, Gazi Antep ve Adana ve bu İllerin İlçelerinde açılan Avm Projelerinin en iyi 3. Ödüllü Projesi olduğunu belirttiler.
3 Boyutlu Resimlerinden ve Tamamladıkları NOVABADA/Edremit1. Etap projelerinden de açıkça görülen NOVABADA/Edremit Alış Veriş Merkezi (AVM) bir insanın 24 saat aralıksız etkinliklerle zamanını geçirebileceği Sabah Öğle Akşam yada her acıktığında istediğin çeşit yiyeceği bulabileceği, İstediği Kafe Büfe Çay Bahçesi Bar’ında İçmek istediğini bulacağı, Paris Londra Moskova Milano New York Mağazalarında o gün ne varsa aynı anda aynı ürünün Lisans ya da Orijinalini burada bulabileceği bir yer olacak. TURKMALL, NOVABADA/Edremit ile Adına şanına yakışan bir titizlikle bu harika projeyi Edremitlilerin ayaklarına kadar getirmiş. Edremit’in Marka tutkusu olan kaliteli, Tiki yaşamayı ve giyinmeyi bilen insanlarının vaz geçilmez mekanları olacak bu yerde aynı işi yapacak İşletmeciden önce yerini almak isteyenlere duyurulur. Bildiğiniz ve yukarıda da bahsettiğimiz üzere NOVABADA/Edremit’te aynı iş yerinden ikincisi olamıyor…

Bu Haberin Yorumlarına Bak | Bu Habere Yorum Yaz..

Bu Haberi Facebook'ta paylaş       Bu Haberi Twitter'de Paylaş

   Yapılan Yorum

 

Bu habere yapılan yorum bulunmamaktadır.

AYDINLIOĞLU, KOLLARI SIVADI

1 Kasım seçimleri için 8 Ak Parti adayı Bandırma, Gönen, Manyas, Erdek den başlayarak seçim startını verdi. Gittikleri her ilçede, ilçe teşkilatları ve çok sayıda partili tarafından karşılanan adaylarımız esnaf ziyaretleri yaparak vatandaşlarla bol bol sohbet etti. büyük bir coşku ve kalabalık ile karşılanan adaylarımız 1 Kasım seçimlerinin inşallah büyük bir zaferle sonuçlanacağını söyledi.

Ak Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali AYDINLIOĞLU yaptığı açıklamada;” Başbakanımızın açıklamış olduğu Seçim Beyannamesi ile toplumun her kesiminin ihtiyaçlarına cevap veriyoruz özellikle ekonomik vaatlerimiz ile Gençlerimizin, Emeklilerimizin, Asgari Ücretle çalışan vatandaşlarımızın, Taşeron olarak çalışan işçimizin, çiftçilerimizin ve tüm vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamaktayız. Ak Parti her zaman güvenin ve istikrarın adresi olmuştur ve 1 Kasım seçimleri ile daha da güçlenerek halktan aldığı destekle gelişmeye ve büyümeye devam edecektir.

Bugün tüm vekil adaylarımızla birlikte Bandırma, Manyas, Gönen ve Erdek ilçelerimizden çalışmalarımıza başladık. Tüm vekil adaylarımız ile bütün ilçelerimizi bu hafta dolaşarak vatandaşlarımız ile bir araya geleceğiz, sonrasında da bölgelere ayrılarak çalışmalarımıza devam edeceğiz bu süreçte her zaman yanımızda olan teşkilatlarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

Bu Haberin Yorumlarına Bak | Bu Habere Yorum Yaz..

Bu Haberi Facebook'ta paylaş       Bu Haberi Twitter'de Paylaş

   Yapılan Yorum

 

Bu habere yapılan yorum bulunmamaktadır.

ALTINOLUK-AYVALIK ARASI VAPURLAR GELİYOR           

Turizmin gelişmesi için ataklar devam ediyor. Körfez halkı için kazançlı ve sürekli turizm oluşması ve çeşitlenmesi için daha yeni yeni projelerin geleceği öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta Ayvalık’ta yaptığı incelemelerde turizm altyapısıyla ilgili ciddi eksiklerin olduğuna dikkat çeken Başkan Uğur, “Sarımsaklı´ya giderek oradaki otelcilerle bir görüşme yaptık. Yüz otelci bir araya gelmiş. Sarımsaklı plajı 150 bin metrekare kumsal. Tam Midilli Adası´nın karşısında, ama burada bir düzen, kontrol, denetim yok. Kimin ne yaptığı belli değil! Kimin kime gücü yetiyorsa düzeni o hakim olmuş. Kimisi mısır, kimisi midye, şemsiye satıyor. Böyle bir karmaşa var. ‘Gelin buraya sahip çıkın, burada bir düzen kurun ve burasının kuralını siz belirleyin’ dediler. Onun üzerine hemen faaliyete geçtik, orası ile ilgili proje hazırlattık. İnsanların en iyi şekilde bu sahillerden istifade etmesini sağlayacağız. Düzensiz olduğu zaman turist de gelmiyor. Edremit´de modern bir havaalanı var. Turist geldiği zaman nerede konaklayacak? Kalacağı yer yok, düzen yok. Yazın gelse terk edip gidecek. Bu nedenle çok iyi projelerimiz var. Bu projelerimizi uygulayacağız” dedi.

TÜM SAHİLİ DOLANMAKTANSA ARABALI VAPUR DAHA MANTIKLI

Körfez trafiğini denize indirmeyi hedeflediklerini, arabalı vapurlarla Altınoluk-Ayvalık arasında hat kurmayı hedeflediklerini anlatan Başkan Edip Uğur şunları aktardı: “İstiyoruz ki, Edremit Bölgesi´nin trafiğini denize indirelim. Altınoluk ile Ayvalık arasında vapur seferlerini başlatalım. Hatta arabalı vapur bile çalıştıralım. Çünkü Çanakkale tarafından gelen, Altınoluk´tan İzmir tarafına gidecekse yaz trafiğinde Ayvalık´a 2 saatte ulaşamıyor. İnşallah önümüzdeki yıl Altınoluk´tan veya Narlı altından Ayvalık´a bir arabalı vapur seferi düzenlersek yarım saatte o mesafeyi katledecek. Altınoluk’tan Ayvalık’a gitmek isteyen vatandaş otomobiliyle tüm sahili dolaşmaktansa arabalı vapurla geçmesi daha mantıklı diye dündük” diye konuştu.

Bu Haberin Yorumlarına Bak | Bu Habere Yorum Yaz..

Bu Haberi Facebook'ta paylaş       Bu Haberi Twitter'de Paylaş

   Yapılan Yorum

 

Bu habere yapılan yorum bulunmamaktadır.

AVCILAR EYLEME HAZIRLANIYOR.

EDREMİT AVCILARI AVBİS SİSTEMİNE TEPKİLERİNİ ANKARADAN DUYURACAK.

 

Balıkesir’in Edremit İlçesinde faaliyet gösteren, Edremit Gümrük Avcılık ve Atıcılık Öğretim Gençlik Kulübü Derneği lokalinde Avbis sistemine tepki amacı ile yapılacak eylem için avcılar bir araya geldi.

Avcılık ve Av Yaban Hayatı Koruma Konfederasyonu (AYHAK) Başkanı İlhan Devecinin katılımı ile yapılan bilgilendirme toplantısında avcılar, Pazar günü yapılacak basın açıklaması hakkında bilgilendirildi. Ayhak Başkanı İlhan Deveci yaptığı açıklamada; “Değerli avcı camiamız; 11 Ekim 2015 Pazar günü Saat:16.00’da Ankara Abdi İpekçi parkında 4915 sayılı yasanın yanlış yorumlanması sonucu oluşan avlak sistemsizliği ve Türk avcısını ava çıkarmamayı amaçlayan kotalı avcılık yasakları için basın açıklaması yapılacaktır. Gerekli izinler İç Anadolu Federasyonumuz aracılığı ile alınmıştır. Amacımız avcı birliğini, bütünlüğünü ve gücünü tüm kamuoyuna ve siyasilere göstermek, avcımıza yapılan zulümlere dur demek ve sürdürülebilir avcılığı avcı katılımcılığı ile sağlayarak kazanımlar elde etmektedir. Bu anlamda, Ankara da binlerce avcımızın katılımını sağlayacak diyalog ve istişarelerin kurulması, avcılarımızın bu önemli mesuliyete adeta yarışırcasına katılması önem arz etmektedir. Her avcımız, her kulübümüzün ve her federasyonumuzun bu hususta özel çaba göstermesi, her kulübümüzün üyeleri için Ankara’ya otobüs kaldırmasında büyük yarar görülmektedir. Değerli avcı camiamız; avcımızın, kulüplerimizin ve federasyonlarımızın gücünü göstermek ve yurt dışındaki ülkelerde olduğu gibi bilinçli ve sorunlarına duyarlı bir avcı toplumu oluşturmak için, Haydi birlik içerisinde hak aramaya… Haydi Ankara’ya!!!” dedi.

Edremit Gümrük Avcılık ve Atıcılık Öğretim Gençlik Kulübü Derneği Başkanı M.Mahmud Aydın “ Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Hakkımızı sonuna kadar arayacak ve bu yanlış uygulamanın son bulması için birlik ve beraberlik içerisinde hak arayışımızı sürdüreceğiz. Tüm kulüplerimizi ve av camiamızı bu etkinliğe destek olmaya davet ediyorum.” Dedi. Ayrıca,  10 Ekim 2015 Cumartesi akşamı katılım yoğunluğuna göre Ankara’ya gitmek üzere ücretsiz olarak otobüs kaldırılacağı belirtildi.

Bu Haberin Yorumlarına Bak | Bu Habere Yorum Yaz..

Bu Haberi Facebook'ta paylaş       Bu Haberi Twitter'de Paylaş

Toplam Yorum : 1
   Yapılan Yorum
Adı Soyadı : 
ECZ .TEK

Tarih : 2015-10-06 13:36:58

Yorum : 
İLHAN HOCAM ÖNCELİKLE ARKADAŞLARA BİLİNÇLİ AVCILIK ÖĞRETİLMELİ KATLİAM YAPAR GİBİ AVCILIK OLMAZ ARKADAŞLARA BU KONUDA EĞİTİM VERİRSENİZ ÇOK İYİ OLUR ARANIZDAKİ ÇÜRÜKLERİ TEMİZLEYİN KİMLERİN NASIL AV YAPTIĞINI BİLİYORUZESKİ HABERLERİ ARŞİV KISMINDAN OKUYABİLİRSİNİZ !...

SONRAKİ SAYFA    SON SAYFA
Toplam 1358 Haber, Sayfada Gösterilmektedir.
 


Döviz Bilgileri Güncelleniyor.

Körfezde ses Anket