10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
Altınoluk çöplükten kurtarıldı!

Altınoluk çöplükten kurtarıldı!

misi 2024-01-23 SÜRMANŞET

Altınoluk çöplükten kurtarıldı!

Altınoluk’ta yılların çevre kirliliği ortadan kaldırıldı. Lebiderya(!) manzaralı çöplük, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın “Temiz Çevre” projesi sayesinde ortadan kaldırıldı.

Deniz Manzaralı Çöplük Doğaya Kazandırıldı.

Edremit, Altınoluk’ta bulunan “deniz manzaralı” çöplük, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla tarihe karıştı. Küçükkuyu’dan Edremit bölgesine doğru giderken, Kazdağları eteklerinde çöplük manzarası ve pis görüntü ortadan kaldırıldı. Yıllardır Turizm alanında önemli çalışmalar yapan Altınoluk gibi güzel bir şehir adeta çöplüğe dönmüştü. Her yıl geleneksel olarak çıkan çöplük yangınları bölgede korku yaşanmasına neden olurken, şimdi ise çöplüğün ortadan kaldırılmasıyla doyumsuz Kazdağları manzaralı içinde doğal bir alan yaratıldı. Altınoluk halkı çevresel kirlilik yerine dillere destek oksijen bolluğunu yeniden yaşamaya başladı.

Edremit İlçesi’nin gözde turistik merkezlerinden biri olan Altınoluk’ta, yerleşim yerine bir kilometre mesafede bulunan, 1990’dan 2019 yılına kadar vahşi depolama alanı olarak kullanılan çöplük; Büyükşehir Belediyesi tarafından rehabilite edilerek yeniden doğaya kazandırıldı. Bugüne kadar 577 bin 494 metrekare vahşi depolama alanının ıslahını tamamlayan, 197 bin 571 metrekare alanda ise ıslah çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi; 29 yıl boyunca çöplük olarak kullanılan, 2019 yılında ise çöp dökülmesine son verilen Altınoluk vahşi depolama alanında rehabilite çalışmaları yapıldı. 

12 BİN 417 METREKARE ALANA SAHİP
12 bin 417 metrekare alana ve 90 bin metreküp hacme sahip Altınoluk vahşi depolama alanı ile ilgili proje çalışmalarını sürdüren Büyükşehir, 2023’te rehabilitasyon çalışmalarını tamamlayarak çöplüğün çevreye verdiği zararı önleyecek, yaydığı kötü kokuların ve yangın riskinin önüne geçildi.


3 MİLYON 225 BİN METREKÜP ÇÖP TARİH OLDU
Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde sürdürdüğü planlı rehabilite çalışmalarını tamamladığında toplam 772 bin 065 metrekare alanı ıslah etmiş olacak. Bu sayede toplam 3 milyon 225 bin 756 metreküp katı atık Büyükşehir’in planlı rehabilite çalışmaları ile tarihe karıştı.

ÇÖP YIĞINLARI TARİHE KARIŞTI

Büyükşehir Belediyesi; Erdek Ocaklar, Burhaniye Pelitköy, Gömeç Karaağaç ve Gömeç düzensiz depolama alanlarında rehabilite çalışmalarını tamamladı; Burhaniye, Ayvalık ve Bandırma düzensiz depolama alanlarında ise ıslah çalışmalarına devam ediyor. Toplam 72 bin 572 metrekare düzensiz depolama alanının ıslahını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, 197 bin 47 metrekare alanda ise ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte ise 269 bin 619 metrekare alanı ıslah etmiş olacak. Bu sayede toplam 2 milyon 799 bin 526 metreküp katı atık Büyükşehir’in planlı rehabilite çalışmaları ile tarihe karıştı.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...