10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
Bazı Gazete sahiplerinin eş ve çocuklarına adlarına fatura kesmişler

Bazı Gazete sahiplerinin eş ve çocuklarına adlarına fatura kesmişler

misi 2019-06-24 POLİTİKA

CHP Grup Sözcüsü Canan Kırdar, Gazeteci kimliği ile Basın kuruluşlarına verilen mamaları da açıkladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde CHP Grup Sözcüsü Canan Kırdar’ın raporunda çarpıcı açıklamalara da yer verdi.

Raporun Basın sektörü bölümüne aktarılan kaynakların nasıl çarçur edildiği kısmında ise, “ Keza özellikle merkezde faaliyet gösteren bazı Gazete sahiplerinin eş ve çocuklarına adlarına dergi, birden fazla web siteleri açarak her biri için ayrı alımlar yapıldığı belediye hizmetleri tanıtım haberi alımı yapıldığı belirtilmişse de faturalarda bu haberlerin yer aldığı yayınların veya cd’lerin ekli olmadığı basın kuruluşları arasında eşitlik ve dengeli bir dağılım olmadığı bu yönüyle her ay yüksek miktarlı rutin faturalar kesilerek bazı belirlenmiş gazetelere, dergi, web sitesi kaynak oluşturulduğu, izlenimi oluşmaktadır.

Yapılan incelemelerde her ay kamuoyu yoklaması yapım işi adı altında çok yüksek bedellerin, yemek ve organizasyon, hediyelik malzeme adı altında aynı firmalara çok yüksek bedelli ödemeler oluştuğu, bu işlerin hayatın olağan akışını uygun düşmediği gözlemlenmiştir.

bağlı hediyelik eşya alımı gibi işlerde bütün dosyaların birkaç firma üzerinde toplandığı ve dosya incelemelerinde firma yetkili ortaklarının soy isim, adres benzeşmeleri ile birbirleriyle organik bağlarının açıkça görüldüğü, dağıtım yapıldığı gerekçesiyle kesilen fatura içeriklerinden dağıtılan miktar, dağıtılacak kişi, dağıtım yapılan yerdeki var olan nüfus ve süre gerekliliğine karşısında fiilen dahi mümkün olamayacağı düşünüldüğünden fatura içeriklerinde belirtilen miktarların abartıldığı anlaşılmaktadır. Keza bu dağıtımların dağıtım yerindeki yerel kişi ve sorumlulardan bir tutanak, fotoğraf dosyaya konulmadığı gibi alelade listeler oluşturulduğu gözlemlenmiştir.

Gazeteciyim diyenler Belediye’ye elektronik eşya satmış

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde CHP Grup Sözcüsü Canan Kırdar, Gazeteci kimliği ile Basın kuruluşlarına verilen mamaları da açıkladı. Kıdar, “Basın kuruluşlarında yer almak, ödül almak üzere hayatın olağan akışına ve Belediye hizmetlerinin tanıtımından ziyade muhatap kuruluşlara finans sağlamaya yönelik son derece abartılı alım ve ödemeler yapıldığı gözlemlenmiştir. Örneğin 11.10.2018 tarih ve 20166 nolu dosyada bir ilçe Belediyesinin yaptırdığı bir anıt sebebiyle Fransa’da faaliyet gösteren bir kuruluşa Başkana ödül verilmesi protokolü yapılarak 88.500tl. ödeme yapıldığı gibi ayrıca Fransa’ya heyet halinde gidilerek ayrıca masraf yapılmak suretiyle bir ilçe Belediyesinin faaliyetinden kaynaklanan ödül için yüksek bir bedel ödenmiştir

Bazı dosyalarda doğrudan temin yoluyla alımı yapılan ürünlerin gerçek işi örneğin gazetecilik olduğu halde elektronik araçlar alımı yapıldığı görülmüştür. Bu tip alımlarda Belediye tedarikçisi firmanın söz konusu malın üreticisi olmaması bir başka firmadan tedarik etme zorunluluğu karşısında belediyemize fatura ettiği ürünlerin kendi firmasına temin ettiği faturalar ayrıntılı biçimde incelemesi, keza kitap, hediyelik eşya alımı yapıldığı belirtilen fiyatlardaki kitapların bandrol ve irsaliye, gibi önceki evrakların incelenmesi böylelikle alımın gerçek olup olmadığını ortaya çıkaracağından gereklidir.” Dedi

Kamuoyu yoklaması, ölçek anket adı altında her ay 165.200tl. ek olarak son ay 330.400 tl gibi toplamda büyük yekûn tutan ödemeler yapıldığı, bu dosyaların mutlaka ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı özellikle Kültür Sosyal İşler Daire Başkalığının ve Özel Kalem Müdürlüğü’nün izah edilen türdeki iş ve ödemelerinin ayrıntılı biçimde incelenmesinde gereklilik bulunmaktadır. “ dedi.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...