10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
ÇOCUKLARA KUMAR OYNATIYORLAR!

ÇOCUKLARA KUMAR OYNATIYORLAR!

misi 2024-06-08 SÜRMANŞET

ÇOCUKLARA KUMAR OYNATIYORLAR!

Çocukların cebindeki harçlığa gözlerini dikmişler!

Aylardır gören yok!

Edremit’te bulunan AVM’lerin bazılarında elektronik oyun aletlerinde parayla kumar oynatıyorlar!

Edremit’in en gözde AVM’si KİPA’da çocuk oyun alanı önüne kurulan tezgâh iyi işliyor! Oyun merkezinde vakit geçirmek için gelen çocuklara büyük hediye kazanma umuduyla kumara alıştıranların derdi para kazanmak! Çocuklarda bağımlılık yaratarak büyük hediye kazanma hayali kurduran tuzaklara düşen çocuklar, bilgisayar oyunun gibi nakit para ile çalışan oyun makinelerinde bütün harçlıklarını kaybediyorlar! Çocukların hediye istismarı adı altında harçlıklarına göz dikenler para kazanmak her yolu mübah görürken, devletin güvenlik birimlerinin, her gün binlerce insanın gelip geçtiği yerdeki çocuk oyunu bahanesiyle çocuklara oynatılan kumarı görmezden geldikleri iddia ediliyor!

Bakanlık genelgesi uygulanmıyor!

İç İşleri Bakanlığının Valiliklere gönderdiği “Bulundurulması Yasak Oyun Alet ve Makinaları” genelgesinde, “Bakanlığımıza intikal eden bilgilerden; kolluk kuvvetlerinin denetimlerinden kaçmak için, kazanç kastı ile olmasa dahi oyun alet veya makinelerinin bulundurulduğu veya bu alet ve makinalar ile oyun oynatıldığı anlaşılmaktadır.
1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanunun 1 inci maddesi gereğince; 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 228 inci maddesi kapsamı dışında kalsa bile derneklerin yerleşim yerleri, lokalleri ve her türlü eklentilerinde, her ne ad altında olursa olsun kazanç kastiyle oynanmasa dahi rulet, tilt, langırt ve benzeri baht ve talihe bağlı veya maharet isteyen, otomatik, yarı otomatik el veya ayakla kullanılan oyun alet veya makinaları ile benzerlerinin bulundurulması veya çalıştırılması yasaklanmış, aynı Kanunun 2 nci maddesinde de söz konusu fiilleri işleyenlerin bir yıldan aşağı olmamak üzere hapis ve adli para cezası ile cezalandırılacakları, suçun tekerrürü halinde cezaların bir misli artırılacağı, ele geçirilen alet, makina ve bunların çalıştırılmasına yarayan tesisat ve paraların zapt ve müsadere edileceği, bu gibi oyun oynanan yerlerin bir daha açılmamak üzere kapatılacağı ve bu suçlardan mahkûm olanların cezalarının tecil edilmeyeceği belirtilmiştir.” Sözleri yer alıyor!

Örnek Yargı kararı bile var!
Edremit’te alenen çocuklara oyun adı altında kumar oynatanlar para kazanmaya devam ederken, Yargıtay’ın bu konuda emsal kararı var. Karar da, “Alış veriş mekanlarında bulunan jeton veya para ile çalıştırılarak oyuncak kapma makinası 1072 sayılı kanun çerçevesinde yasak olduğu, “ Yargıtay 7.Ceza Dairesi'nin jetonla çalışan sigara makinesiyle ilgili 2006/6143 E,2009/2331 K sayılı 25.02.2009 tarihli kararında 1072 sayılı Yasa'nın 1. maddesinde "Türk Ceza Kanunu'nun 567. maddesinin kapsamı dışında kalsa bile umuma mahsus veya umuma açık yerlerde her ne ad altında olursa olsun kazanç kastıyla oynanmasa dahi rulet, tilt, langırt ve benzeri baht ve talihe bağlı veya maharet isteyen, otomatik, yarı otomatik el veya ayakla kullanılan oyun alet veya makinaları ile benzerlerini bulundurmak veya çalıştırmak veya yurda sokmak yahut imal etmenin yasak olduğu" düzenlenmiştir.

(Madde 567. — Her kim umuma mahsus veya umuma açık yerlerde kumar oynatır veya oynatmak için yer gösterirse bir haftadan bir aya kadar hapis ve para cezasına; Ve tekerrürü halinde bir aydan altı aya kadar hapis cezasına mahkûm olur.)

Özel Haber: Doğan Doğan/Edremit

#edremitkumar #avmlerdeçocuklaratuzak #edremitkaymakamlığı #edremitegm #edremitjandarma #kumar #çocuklarkandırılıyor #çocuklarınharçlıklarınagözdikmişler #gözünüzçıksın #yazıklarolsun #allahbelanızıversin #oyunaletlerindekumar #hediyebahane #çocuklarkumaraalıştırılıyor #balıkesirvaliliği #balıkesirjandarmaalaykomutanlığı #içişleribakanlığı #edremitkaymakamı #edremitbelediyesi #mehmetertaş #sondakikaedremit #sondakika #novadaavm #novada #kipaavm

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...