EDREMİT BELEDİYESİ RAMAZAN BAYRAMI
EDREMİT KAYMAKAMLIĞINDAN ORMAN YANGINLARINA KARŞI UYARILAR

EDREMİT KAYMAKAMLIĞINDAN ORMAN YANGINLARINA KARŞI UYARILAR

Editör 2019-07-05 GÜNCEL HABER

Yaz aylarının başlamasıyla beraber Edremit ve Kazdağları’nda yaşanabilecek orman yangınlarının önlenmesi, yangın sırasında alınacak tedbirler ve yapılması düşünülen çalışmalar için Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı başkanlığında ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla ‘Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’ kararları uygulamaya geçirilmiştir.

‘Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’ kararları kapsamında, Edremit ilçemizde özellikle orman yangınları konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve orman yangınlarına karşı farkındalık oluşturulması gerektiği hususuyla;

Kazdağlarının orman yangınlarına karşı korunmasında;

 1. Edremit ilçesi mülki hudutları yangına I. derecede hassas alanlara sahiptir. Bu sebeple vatandaşlarımızın herhangi bir duman gördüklerinde 112 acil çağrı merkezi veya 177 alo yangın ihbar hattını aramaları önem arz etmektedir.
 2. İçinde bulunulan yangın sezonu boyunca vatandaşlarımızın ateşli piknik yapmamaları, şayet ateşli piknik yapmak isterlerse izin verilen yerlerde yapmaları gerekmektedir.
 3. Hava şartlarının orman yangınları açısından risk oluşturduğu zamanlarda bağ-bahçe temizliği amacıyla ateş yakılmaması gerekmektedir.
 4. Mutluluk feneri (dilek balonu), havai fişek gibi yanıcı maddelerin kontrolsüz kullanımının orman yangınına sebep olabileceği için kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.
 5. Mahalle muhtarları, ormanlarda şüpheli şekilde dolaşan yabancı şahısları sabotaj ihtimaline karşı güvenlik güçlerine ve orman muhafaza memurlarına bildirmeleri önemlidir.
 6. Yangın sezonu boyunca anız yakmak yasaktır.
 7. Hububat hasadından sonra özellikle ormana bitişik tarlaların 2-3 sıra halinde pullukla sürülmesi faydalı olacaktır.
 8. Hububat hasadı esnasında özellikle balya makinesi ve tambur kullanılması sırasında kıvılcım atmasına karşı dikkatli olunması, gerekirse bir gözcü kullanılması, tedbir amaçlı su tankeri veya yangın söndürücü bulundurulması olası bir yangını önlemede faydalı olacaktır.
 9. Ormanlık alanlarda seyreden araçlardan yanar halde sigara veya ateşli maddeler atılmaması ve dökülmemesi gerekmektedir.

Benzer Haberler

  Henüz hiç yorum yapılmamış...
 • Ad ve Soyadınız
  Mailiniz
  Yorumunuz...