EDREMİT BELEDİYESİ RAMAZAN BAYRAMI
Edremit’te “Hasat zamanı”

Edremit’te “Hasat zamanı”

Editör 2020-04-10 SÜRMANŞET

Edremit’te“Tarımda kooperatifçilik” modeli hayata geçiyor!

Büyükşehir yasası ile Belediye’ye geçen tarlaları tekrar köylülerin kullanıma verdi.

Ecevit’i örnek aldı…

Edremit’te her geçen gün artan nüfus ve gelişen ekonomisi, yaşanan virüs krizi nedeniyle sekteye uğramaması için önlemler alınıyor. Temel hedefi tarımsal üretim olarak belirlen CHP’li Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, 1970’lü yıllarda “kalkınma köylüden başlar” sloganı ile köylüye sahip çıkan eski CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in fikirlerini hayata geçiriyor. Görevinin 1.yılında Dünya’da yaşanan ekonomik kriz sonrasını düşünen Başkan Arslan, tarımsal üretim ile sebze ve meyve sıkıntısı yaşanmaması için üretim yapacağız. Köylümüzü aracısız, vatandaşımıza da ucuz ve doğal ürünler satışı yapılacak” dedi

Tarımda kooperatifçilik modelini örnek alan CHP’li Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, köylüleri üretime teşvik etmek ve kendi topraklarında üretim yapmaları amacıyla Çıkrıkçı ovasında “Sebze ve meyve” ekimi için köylülerin üretim-satacağı bir Kooperatifi hayata geçirmek için düğmeye bastı. Dünya’da yaşanan Corona Virüs salgının kontrol altına alınmasından sonra ciddi bir tarımsal ürün sıkıntısı beklendiğini ifade eden Başkan, “biz kendi bölgemizde gereken tedbirleri alıyoruz. Üretime destek olacağız” diyerek Çıkrıkçı “köyü Tarım Kooperatifi” kurulması için köylüyle el ele çalışma başlattı.

Köylüden gelen tarlaları köylülere tahsis etti.

Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, örnek bir uygulama için seferber oldu. Tek hedefimiz üretimden geçer diyen başkan, Tarımsal ürünler yetiştirmek için Büyükşehir yasası ile Belediye’ye geçen tarlaları tekrar köylülerin kullanıma verdi. 275 dönümlük devasa bir alana vatandaşın temel sebze ve meyve ihtiyaçlarını karşılamak ve aracıları bertaraf ederek ucuz, doğal, organik üretim için Türkiye’de örnek olabilecek bir uygulama başlattı. Çıkrıkçı köyü Tarım Kooperatifi kurucu başkanlığını yürüten Tahsin Yıldız, “kuruluş ve üretim için çalışmalara başladıklarını” söyledi.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...