10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
Edremit’te yabancı olmak..!

Edremit’te yabancı olmak..!

misi 2022-10-04 YAZARLAR

Edremit’te yabancı olmak..!

Türkiye’nin 81 ilinden gelen ve buraya yerleşen kişiler, Edremit yerlilerinin gözünde yabancı olarak adlandırılır. Edremit’te dışardan gelmişsiniz yabancı olarak adlandırılırsınız! Bu Havran, Balya, İvrindi, Avunya bölgesi fark etmiyor! Edremit’e göre onlarda yabancı! Başka şehirlerden gelenler ise daha da yabancı! Sanırsınız ki, başka ülkeden gelmişler!!!

Ancak; şu bilinmelidir ki Edremit son 20 yılda çok aşırı geç kaldı ve maalesef yerli nüfus bugün %20 sevilene kadar geriledi. Edremit’in nüfusunun %80’i yabancı olarak adlandırılan bu kişiler tarafından oluşturulmakta. Yaşadığınız şehirde ki demografik yapıyı öncelikle analiz etmenizi öneriyorum. Yıllardır bazı gruplar tarafından kaşınan, gündemde tutulmaya çalışılan, bu kısır döngüden vazgeçilmesidir. Bu vatanın her köşesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için aynıdır. Yabancı tanımı yerine “Hemşehim memleket neresi?” diyerek kucak açmalıyız.

Peki, şimdi Edremit’te kim yerli, kim yabancı?

Yaşadığın şehirde yabancı olmak, genelde siyasi güç yaratmak ve şehrin yönetimini elinde tutmak isteyenlerin olmazsa olmazlarıdır! Bu düşünce seçim dönemlerinde temcit pilavı gibi gündemden düşmez! Toplumu ayrıştırmak ve yerli gücünü göstermek adına üretilen bu söylem, yine gündemde! Malum, Ticaret Odası seçimleri var. Renklere bölünmüş gruplar ve kazanmak adına yapılan hamleler! Demokrasilerde olağan olması gereken bir durum bazı ilçelerde, yerli-yabancı ayrımı ile kutuplaştırılmaya çalışılıyor! Kim yerli? Kim yabancı? Tartışmaya açık bir konu ama el altından bu hassas konuyu kaşıyan ve manipüle ederek kışkırtan ayrıştıran bir ekip yine görev başına geçmiş. Burada bizlere düşen görev, toplumu ayrıştırmadan, kutuplaştırmadan ikilik yaratmadan, birlik ve beraberlik içinde seçimlere gitmektir! Kimseyi ötekileştirmeden, yerli yabancı ayrımı yapmadan yaşadığımız şehre sahip çıkalım. Dosta kalalım, arkadaş kalalım, şehrimize değer katalım!

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...