10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNTÜ

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNTÜ

misi 2023-11-27 SÜRMANŞET

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNTÜ

ESKİ MİLLETVEKİLİ BUNU YAPARSA….?

Akçay Turgut Reis Caddesinde eski ANAP Milletvekili Ali Sami Akkaş’a ait müstakil evin etrafına çekilen perde, fırtınada düşünce, perde arkasında çevrilen İmar Kirliliği ortaya çıktı! Deyimi yerindeyse, “Takke düştü Kel görüntü” sözü gerçek oldu!
Edremit Belediyesinden Yaklaşık 2 aydır Basit Tadilat izni alarak büyük tadilat işine giren, hatta yıkıp yediden yapmak adına kolları sıvayan eski Milletvekili, yaptığı yasa dışı işlemi örtmek için, evinin etrafını perdeyle çevirdi. Kaşla-göz arasında Milyonluk evine milyonluk değer katmak için özel çalışma yapan eski Milletvekili topluma kötü örnek olmaya devam ediyor!

Daha öncede kaçak yapılar konusunda gündeme gelen ve hakkında yasal işlemler yapılan Ali Sami Akkaş adlı eski Milletvekilinin Adli dosyaları mercek altına alındı. Sürekli olarak tekerrür eden yasal olmayan işlemler için “İmar Kirliliğinden” yeni bir işlem başlatılması bekleniyor. Eski Vekilin yaptığı yanlış işler için bir zamanlar eski İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’dan bile yardım istediği, “Beni kurtar” dediği iddia ediliyor.

Basit Tadilat maddesini istismar ediyorlar!

Oysa ki Basit Tadilatın yasal tanımı, “ 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 21. maddesine göre; derz, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk, dere, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri ile çatı onarımı, kiremit aktarılması, mahallin özelliklerine göre belediyelerce hazırlanacak imar yönetmeliklerinde belirtilecek taşıyıcı unsuru etkilemeyen diğer tadilatlar ve tamiratlar ruhsata tabi değildir.” Şeklinde geçiyor. Kıyı Kenar çizgisi olarak bilinen yasal mesafe içerisinde kalan bölgelerde bu gibi yıkıp yeniden yapmaya izin verilmiyor.

Edremit Belediyesi ve Cumhuriyet Savcılığının işlem başlatması bekleniyor.

İmar Kirliliğine Neden Olma Suçu Nedir? (TCK 184)
İmar kirliliğine neden olma suçu, belediye sınırları içinde veya özel imar rejimine tabi yerlerde hukuka aykırı bir yapı inşa edilmesi veya hukuka aykırı inşa edilen yapının kullanılması için gerekli altyapı hizmetlerinin sağlanmasıyla oluşur.
İmar kirliliği suçu, 5237 sayılı TCK’nın 184. maddesinde “Çevreye Karşı Suçlar” başlığı altında düzenlenmiştir. Bu nedenle, bu suç tipi ile korunan hukuki değer çevredir. İmar kirliliği, topluma karşı işlenen bir suç olarak kabul edildiğinden gerçek veya tüzel kişiler mağdur olarak davaya müdahil olamazlar.
İmar Kirliliği Suçunun Unsurları Nelerdir?
İmar kirliliği suçu, imar mevzuatına aykırı inşa faaliyetinde bulunarak çevreye zarar verici nitelikte hareketlerin yapılmasıyla meydana gelir. İmar kirliliğine neden olma suçu, belediye sınırları içinde veya özel imar rejimine tabi yerlerde şu fiillerle işlenir:
• Yapı ruhsatiyesi almadan bina yapmak veya yaptırmak,
• Yapı ruhsatiyesi alınsa bile, ruhsata aykırı olarak bina yapmak veya yaptırmak,
• Yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere, elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade etmek. (TCK md. 184/1-2).
 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...