10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
TEHLİKE BÜYÜYOR!

TEHLİKE BÜYÜYOR!

misi 2024-05-09 SÜRMANŞET

TEHLİKE BÜYÜYOR!

Siyanür olduğu ileri sürülen Havuzunun altını oyuyorlar(mı)?


Edremit ve Havran’ın ortak kullanım alanında yıllarda Bakır madeni işleten Özdoğu şirketinin atık havuzundan başlatılan hafriyat yeni sorunları da gündeme getirdi.

Teori Mekanik Mühendislik tarafından Edremit Tarıma Dayalı Sera Organize Sanayi Bölgesi Altyapı Tesisleri için kullanılacak dolgu için Siyanür Havuzunda gedik açmaya başlayan şirketin, bölge için tehlike yaratabilecek bu çalışmayı derhal durdurması isteniyor. Olası bir heyelan riskinin yanı sıra, daha önceki şirketin yönetmeliklere aykırı siyanür havuz yalıtımının eksik yapıldığını ileri süren eski bir çalışan olası tehlikeye parmak bastı.

BAŞTAN SAĞMA ÖRTMÜŞLER!

2012 yılından 2018 yılına kadar 13,5 milyon ton Bakır-Molibden konsantresi işleyerek ortalama %28 Bakır Konsantresi ve %52 Molibden konsantresi üreten Özdoğu şirketinin havuzunun yönetmeliğe uygun olmadığı ifade eden eski çalışan, “Heyelanın dışında orası siyanür havuzuydu o havuzun dolgusunda çalıştım maden kapanırken dolguda yönetmeliğe uygun yapılmadı toprağın altında tonlarca membran lastik petrol içeren malzeme kaldı sözde tekrar ormana kazandırılacak diyerek doldurmuşlardı. Buda o tarihten 2020 de oldu. Havuz kenarlarındaki sızıntı yapmaması için çekilen membranlar üst taraftan kesilip havuzun zeminine yatırıldı” diyerek iddialarını ve olası diğer tehlikeleri hatırlattı.

Özel Haber: Doğan Doğan/Edremit

#özdoğuşirketi #bakımadeni #edremirtarımsalosb #edremit #çıkrıkçı #heyelantehlikesi #balıkesir #madensahası #balıkesirvaliliği #çevrekoruma #tarımbakanlığı #edremitkaymakamlığı #balıkesirvaliliği #balıkesirbüyükşehir #özdoğubakırmadeni #edremithanlar #siyanürtehlikesivarmı #siyanürhavuzları

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...