EDREMİT\\\'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLU OLSUN
Vali mutlu(mudur)?

Vali mutlu(mudur)?

Editör 2019-06-10 POLİTİKA

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, köy okullarının durumunu görünce mutlu oluyormudur?

Balıkesir’in 20 ilçesinde kaderine terk edilen köy okulları çürümeye terk edilirken, BENGİ projesinden başka bir faaliyeti duyulmayan Balıkesir valisi okul bahçelerinde kırılan, dökülen, zarar verilen, Atatürk büstlerinin halini görse “BENGİ” projesi yerine sosyal sorumluluk adına bu köy okullarına sahip çıkarmıydı? Balıkesir ve ilçelerinde ki köy okullarının çoğu, Çürümeye terk edilirken, kimi ahır, kimi çöplük kimi ise yıkılacağını günü bekliyor. Sağlam olan okullarında günü geldiğinde yıkılması bekleniyor! Devletin malına nasıl çıktığını görmek adına harabeye dönen köy okullarının halini görmek için Balıkesir Valisini göreve davet ediyoruz.

Devletin yokluk süreçlerinde dar imkânlarla yapılan ve eğitim hamlesi olarak “her köye bir okul” projesi kapsamında 1950-1960’lı yıllarda başlatılan okul hamlesi, bugün yürekleri sızlatıyor. Kırsal mahallelerde “köy konağı, hayır yemek yapım yeri, sosyal tesis, çocuk parkı” gibi sosyal tesislere ihtiyaç duyulurken, devletin elinde bulunan ve hiçbir şekilde kullanılmayan binalar köy halkının kullanımı yerine yıkılacağını günü bekliyor.

OK, TBMM’de soru önergesi verdi!

Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, TBMM verdiği soru önergesinin yazılı olarak cevaplanmasını isterken, şunları sordu; Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını. “Balıkesir il Merkezi ve İlçe kırsal mahallelerinde 1950 ve 1960’lı yıllarda başlatılan okul projeleri kapsamında devletin bütçesinden kaynak aktarılarak zor şartlar altında yapılan okulların bugünlerde taşımalı eğitime geçilmesinden dolayı virane olduğu; ahır, çöplük hatta bazı okulların harabeye dönüştüğü iddia edilmektedir.” Bu kapsamda; Kırsal kesimlerde köy konağı. Hayır yemek yapım veri, sosyal tesis, çocuk parkı, kütüphane gibi sosyal tesislere ihtiyaç duyuluyorken. Devletin elinde bulunan ve hiçbir şekilde kullanılmayan bu binalar köy halkının kullanımı için sosyal tesislere dönüştürülecek midir?” dedi.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...